Už poosmé se Josef Lachman zúčastnil tradičního Vánočního turnaje ve stolním tenisu o putovní vázu obce Čížová, který se konal v sobotu v jedné ze tříd místní školy.  

„Trošku se věnuji cyklistice a trochu také tenisu,“ říká skromně Lachman. Přitom se dlouhou dobu věnoval závodní cyklistice a dosáhl významných úspěchů na paralympiádách v Soulu a Barceloně a na mistrovstvích světa.

„Závodil jsem asi od patnácti let do vojny, na vojně jsem měl úraz, ale po vojně jsem v závodění pokračoval, po Evropě jsem vyhrál, co se dalo,“ vypráví Lachman, který pochází z Prahy, ale v Čížové tráví významnou část roku.

„Občas musím jet do Prahy do práce. Místní mě berou pořád jako Pražáka, ale máme spolu výborné vztahy, protože jsem u hasičů i chovatelů, když se konají plesy, tak se toho zúčastňuji, snažím se třeba shánět sponzory,“ tvrdí Josef Lachman.

„Stolní tenis jsem hrával a hraju jen málo. Když jsem dělal vrcholově cyklistiku, jezdil jsem denně sto kilometrů, takže ostatní věci mohly být opravdu jen doplněk,“ vysvětluje Lachman.

„Přes zimu si člověk zkrátil čas, ale jinak na to prostor nebyl,“ říká bývalý závodní cyklista. Na turnaji porazil jasně svého syna, ale do první trojky se nedostal. „My se porážíme navzájem, minule jsem prohrál já, dnes syn. Jednou jsem to tady také vyhrál,“ vzpomíná Lachman.

Snaží se být stále v pohybu, dělat nějaký sport. „Chodíme hrát tenis do haly v Písku i přes Vánoce, když je v létě hezky, jedu do Prahy na kole,“ říká Lachman.

Vánoční turnaj nakonec vyhrál Daniel Fošum, druhý byl Josef Oros a třetí Zdeněk Prajzler.