V Písku je zatím jen jeden potvrzený případ prasečí chřipky, sezonní chřipka ale možná uzavře Gymnázium Písek.

„Žádná třída není zavřená, ale máme nemocných tak třicet procent všech studentů,“ řekl ředitel školy Petr Pícha.  

„Když byl státní svátek a studenti měli volno, nemocnost se snížila. Kdybychom zavřeli školu, možná by to pomohlo. Komunikujeme s hygienou. O tom, jestli bude škola příští týden uzavřena, se rozhodne v pátek,“ doplnil Pícha.

Naopak na Střední zdravotnické škole v Písku, kde byla poprvé v Písku zaznamenána takzvaná prasečí chřipka, problémy se sezonní chřipkou nemají.
„Nemocnost je rozhodně tak do deseti procent,“ potvrdila ředitelka školy Helena Šatrová. „Proto o uzavření školy určitě neuvažujeme,“ doplnila.

V minulém týdnu byla nemocnost na Písecku 1009 případů chřipky na 100 000 obyvatel, přičemž hranice epidemie je 2000 nemocných na 100 000 obyvatel.

Jeden případ

V Písku byl mezi studenty v poslední době zaznamenán jen jeden případ prasečí chřipky, zatímco na Českobudějovicku jich bylo už více než třicet. V minulém týdnu onemocněl sedmnáctiletý student Střední zdravotnické školy v Písku.

„Dnes už je úplně v pořádku. V sobotu začal mít vysoké teploty, v pondělí se potvrdilo, že má prasečí chřipku. Ležel, ale už v pátek chtěl jít na ples, což mu rodiče nedovolili,“ řekl dědeček nemocného studenta.

Na pandemii prasečí chřipky je připravena písecká nemocnice.

Nejdřív infekční

„Každá nemocnice má pandemický plán. Když vypukne pandemie, budeme vážně nemocné pacienty umisťovat nejdříve na infekční oddělení. Pokud nebude kapacita dostačovat, budou ostatní oddělení tlumit svoji činnost a část jejich kapacity využijeme pro vážně nemocné pacienty s chřipkou typu A/H1N1, tedy takzvanou prasečí chřipkou,“ vysvětlila Miroslava Bouzková, primářka infekčního oddělení písecké nemocnice.

Pokud se někdo domnívá, že má prasečí chřipku, měl by navštívit svého praktického lékaře.

„Ten posoudí, zda příznaky tomuto onemocnění odpovídají. Poté nařizuje klidový režim, pak dostává léky proti teplotě, doplňuje tekutiny a snaží se zvýšit přísun vitaminů. Pokud by se viróza komplikovala, pacient přichází k nám. V případě, že stav pacienta vyžaduje hospitalizaci, přijímáme na oddělení, a pokud je skutečně podezření na chřipku A/HlNl oprávněné, odebereme vzorek krve. Provedeme výtěr z nosu a krku speciálním tamponem,“ vysvětlila primářka.

„To všechno pošleme do virologické laboratoře v Českých Budějovicích, kde určí, jestli jde opravdu o chřipku typu A/H1N1. Zpočátku jsme vzorky posílali do Národní referenční laboratoře pro chřipku do Prahy,“ doplnila Bouzková.

Do České republiky už dorazila první dávka vakcín proti prasečí chřipce. Kdy se začne očkovat v Písku ale nemocnice přesně neví.    

„O zahájení vakcinace rozhodne ministerstvo zdravotnictví. Hned potom, co vakcíny dostaneme, jsme schopni začít očkovat,“ dodala Bouzková. „V naší ambulanci budou očkováni určení zaměstnanci nemocnice. Praktičtí lékaři budou očkovat pacienty s některými chronickými nemocemi,“ doplnila.