Zdeňka Zítková z Písku si chtěla v pátek koupit v lékárně roušku. Má totiž strach z prasečí chřipky. „Nepodařilo se mi roušku sehnat, zkusím to zase v pondělí,“ říká.

To, že o roušky mají lidé zájem, potvrzuje majitelka písecké lékárny U Orla Hana Krejčířová.

„Roušky kupovali lidé celý týden. Prodali jsme jich přibližně dvě stě. Teď už jsou vyprodány. Snažili jsme se je objednat, ale u našeho dodavatele už nebyly,“ vysvětluje Krejčířová.

Zájem zákazníků podle ní odstartoval minulý týden. „Předtím jsme neprodali vůbec žádné roušky, naposledy se prodávaly, když měli lidé obavy z ptačí chřipky,“ dodává majitelka lékárny.

O nákupu deseti tisíc zdravotnických roušek za celkem dvacet tisíc korun rozhodla tento týden rada města Milevska, jiné obce o nákupu neuvažují.

„Do této chvíle jsme to neřešili, informace od hygieniků zatím hovoří o tom, že není třeba panikařit. Pokud by se situace výrazně zhoršila, zasedla by bezpečnostní rada města. Ale to je spíše otázka pro hygieniky, to jsou odborníci, my se budeme řídit podle jejich rad,“ ujišťuje místostarosta Písku Vojtěch Bubník.

Co si o chřipce myslíte vy? Hlasujte v anketě vpravo od článku! Vyjadřete svůj názor v diskuzi!


O nákupu ochranných pomůcek neuvažuje ani zastupitelstvo v Miroticích. „Zatím jsme se o tom nebavili. Lidé se na to ani nechodí ptát, kdyby volali a měli strach, situace by byla jiná,“ vysvětluje starosta Milan Brunclík.

Ražický starosta Jaroslav Němejc považuje celou kauzu kolem prasečí chřipky za velkou bublinu. „Myslím si, že je to trochu jako ptačí chřipka. Kdyby se udělala statistika, možná by se ukázalo, že obyčejná chřipka je horší. Chodí nám mnoho nabídek roušek e–mailem, ale zatím se je nechystáme koupit. Nikdo se tu neptá, lidé jsou úplně v klidu,“ tvrdí Němejc.

Souhlasí s ním i starostka blízkých Skal Pavla Poláčková. „Počkáme, jak se to bude vyvíjet. Zastupitelstvo zasedá až v prosinci, ale kdyby se nákaza více rozšířila, svoláme samozřejmě mimořádné zasedání,“ říká rozhodně Pavla Poláčková.

Protivín roušky kupovat také nebude. „Momentálně se tím nezabýváme. Nikdo v Protivíně se chřipkou zatím netrápí, nabídky nikdo nepředložil. Rouška také podle mých informací není stoprocentní ochranou,“ potvrzuje starosta Jaromír Hlaváč.

V pondělí bude možná i o chřipce jednat rada městyse Sepekova. Jeho starosta Stanislav Sedláček ale považuje nákup roušek za předčasný. „Zatím je to zbytečné. Navíc, kdybychom je koupili a pak nepoužili, co bychom s nimi dělali? Určitě mají určitou trvanlivost,“ myslí si Sedláček.