Už brzy bude možné na v jedné z lokalit vidět na lodích námořníky nebo piráty. Nebude to však na Otavě, ale na meandru nové řeky se zelenými ostrůvky, kamennými zátočinami a vrbovými tunely. Na Jiráskově nábřeží totiž vyrůstá dětské hřiště první svého druhu ve městě a ojedinělé i v ČR.

S babičkou Marií chodí téměř denně obhlížet stavbu pětiletý Martin Koliha. „Nejvíc se těším na lodě. Pán ze stavby říkal, že jedna z lodí bude ztroskotaná,“ říká nadšeně Martin.

Z přírodních materiálů

Hřiště na Jiráskově nábřeží je zvláštní a zajímavé tím, že využívá výhradně přírodní materiály. Bylo již vyhloubeno koryto řeky, které je vysypáno drobnými oblázky.

„Přes tuto kamennou řeku vyrůstají podle projektu firmy Zakládání zahrad dřevěné kladiny a můstky, z vrbového proutí pak tunely. Z tohoto netradičního materiálu vzniknou také dvě lodě: jedna plující, jedna ztroskotaná. A nejen to, v plánu jsou i tři vrbová tee-pee. Na jakémsi poloostrově, který řeka utvoří, bude vztyčena hrací pevnost s majákem, v jiné zátočině najdou děti houpačku,“ přiblížila podobu hřiště místostarostka Hana Rambousová (VPM).

„Autoři projektu nezapomněli ani na rodiče, také oni najdou stín a posezení pod vrbičkami,“ připomněla Eva Kadlčáková z agentury Apple pie.

Postaráno bude o bezpečnost chlapců a děvčátek. Lokalita na Jiráskově nábřeží je sice poměrně klidná. Jezdí tady ale auta k blízkým garážím. Aby případně nedošlo ke střetu dítěte a auta, bude hřiště od silnice odděleno pletivem. To zaroste živým plotem a postupně splyne s přírodním charakterem hřiště.

Poprvé si děti vyzkouší nové hřiště, jehož vybudování přijde na 940 tisíc korun 4. prosince, kdy se zde uskuteční Barborková slavnost. Další hřiště dostanou děti na Hradišti.

Ročně Písek vydá na výstavbu nových dětských hřišť dva miliony korun. Od roku 2010 z nich chce stabilně vyčlenit 400 tisíc na údržbu.

Před dokončením je dětský koutek ve vnitrobloku v Budovcově ulici, jehož vybudování si vzala za své iniciativa Za Zelený dvůr. Financemi přispěli občané a sponzoři.