Stejně jako v předchozích letech i letos sloužil mši v chyšeckém kostele v den Památky zesnulých pražský arcibiskup Miloslav kardinál Vlk, rodák z Líšnice. Ta letošní mše se konala v pondělí v deset hodin dopoledne. I přes nepříliš vhodný čas byl kostel zaplněn.

Po mši zašel kardinál Vlk na obecní úřad a poté odjel do Sepekova na hřbitov.

„Svátek není pouze památkou zemřelých, smutku a pláče, ale je dnem naděje. Dnešní člověk naději potřebuje. Většinou nás obklopuje hodně problémů a starostí a beznaděje. Památka, kterou slavíme, vidím především jako den naděje a to v tom, že náš život nekončí jen hrobem, ale jde dál,“ řekl kardinál.

Do Chyšek přijíždí kardinál už celá léta pravidelně 2. listopadu. „Dříve jsem tady měl mši soukromě, ale utajit se to nedalo. Tak jsem si říkal, jaképak soukromě, uděláme ji veřejně pro všechny. Tím se vytváří dobrý vztah mezi rodinou a všemi, se kterými jsem vyrůstal,“ pokračuje.

Na školní léta si vždycky vzpomene i díky tomu, že na mši chodívá i kantorka Květa Našincová, přátelé a spolužáci.

I přes povinnosti, které kardinál v pondělí ještě měl, si našel čas na krátké vzpomínky z dětství. „Chodil jsem ze Zálší do školy, v létě i v zimě. Dřív bývalo sněhu víc. Vzpomínám si, že jsme chodili do Chyšek přímo přes pole, říkalo se tomu „na zdrovno“. Silnice byly zaváté, ale sníh na polích umrzl a nás děti unesl, tak jsme šly touto přímou cestou,“ pokračuje.

„Měli jsme tu dobré kantory a partu kluků a holek. Vybavuje se mi, že tu byly dva velké plakáty, na kterých bylo na každém padesát ptáků. Pan učitel vypsal závody, kdo je nejdřív bude umět nazpaměť,“ vzpomíná.

Se svými spolužáky se potkává nejen o výročích, ale i mimo ně. Na dušičkovou mši si čas ale vždycky najde. „Mnozí už odcházejí, musíme navštěvovat ty živé i zemřelé,“ uzavírá.

Na dětská léta zavzpomínal i jeho přítel František Pich. „Byl to talent od Pánaboha, vždycky primus. Zdatný byl i fyzicky. Vybavuje se mi, jak jsme na gymnáziu měli závody na kolech. On jako jediný z kluků neměl na kole přehazovačku a přesto dojel první,“ dodává.

V Chyškách oslavovali se svým rodákem všechny jeho významné životní události a výročí. „Slavili jsme jeho pětasedmdesátiny i čtyřicet let kněžství, což byla obrovská událost. On se sem rád vrací a to jdou oficiality stranou. Lidé na něho rádi vzpomínají a rádi ho vidí,“ dodal páter Jakub Berka, do jehož obvodu chyšecký kostel patří.