Jedním z objektů, kde evidovali návštěvníků víc než v předchozích víkendech, byl státní hrad Zvíkov.
Jak potvrdil kastelán Aleš Kadlčák, v sobotu jej navštívilo dokonce přes sto lidí. Zastavili se tady i Josef a Michaela z Českých Budějovic.

„Byli jsme v Písku, zajeli jsme sem a pokračujeme do Tábora,“ prozradili. Využít poslední den k návštěvě podle nich bylo spíš náhodné. Prohlídku měli naopak naplánovánu turisté z Německa, kteří přijeli dokonce ve dvou autobusech. „Líbí se nám tu moc, jenom je tu u vody už trochu zima,“ potvrdili svorně.

Kastelán hradu Aleš Kadlčák si poslední víkend pochvaloval. Oproti těm předchozím přijelo přibližně třikrát více návštěvníků.

„Očekávali jsme, že sezona bude slabší. Odhady byly ale daleko katastrofičtější, nakonec máme návštěvníků méně jen přibližně o šest procent, což není tak alarmující.

Co jsme ztratili na vstupném, jsme ale získali na pronájmech. Takže ve výsledku jsme na tom hospodářsky lépe než v minulém roce,“ potvrdil kastelán. Podle záznamů letos přišlo okolo osmatřiceti tisíc návštěvníků, zatímco vloni jich bylo asi o dva tisíce více.

Zvíkovský kastelán se domnívá, že k dobré návštěvnosti letos přispělo i zvýhodněné vstupné pro rodiny. „Už dnes ale přemýšlíme o tom, co připravit pro příští rok.

„Hledáme možnost, pro jaké skupiny slevu rozšířit. Budeme muset asi definovat jinak pojem rodina, protože dnes žijí lidé i v jiných svazcích než v tradičním modelu rodiny. Některé skupiny by se pak mohly cítit znevýhodněné,“ dodal.

Jedním z nejnavštěvnovanějších objektů na Písecku je i hrad Orlík. Také tady letos pocítili mírný úbytek turistů.  „Návštěvnost je skutečně o něco nižší než vloni. Přestali jezdit hlavně Rusové. Dřív přijížděli plné autobusy, dnes jsou to skupinky spíš o osmi či deseti lidech. Také počasí v červenci, kdy byly povodně, udělalo své, kempy v okolí byly prázdné. Ale v sobotu přijelo víc lidí, než v celém týdnu v půlce října,“ potvrdila Hana Rozsypalová, která se na Orlíku stará o návštěvníky a prohlídky.

O dobré sezoně hovořil majitel tvrze Klokočín Mirko Bernas. Tvrz proslavenou filmem Markéta Lazarová letos navštívilo daleko víc lidí.

„Zajímavé bylo, že to nebyli jen lidé z okolí, ale z větších dálek. Přičítám to internetu. Každý už si dnes plánuje výlet podle něj. Pomohlo tomu také to, že u nás v galerii vedle stálých expozic máme výtvarnou soutěž pro základní umělecké školy Klokočínské zlatěnky,“ vysvětlil.

Lidé se tu prý zdrží déle, protože věnují čas hodnocení obrázků. „Do knihy návštěv nám píší samé pochvalné vzkazy a já bych tak uvítal, kdyby nám napsali i to, co jim tu naopak chybí nebo co by příště uvítali,“ dodal.