Na ostrý start datových schránek by měly být obce na Písecku připraveny, ačkoliv nejsou přesvědčeny o tom, že nová služba má velký smysl.

„Datovou schránku už máme zřízenou, teď čekáme jen na její zprovoznění. Ve čtvrtek by měl přijít správce naší počítačové sítě a schránku uvést do provozu,“ řekl starosta Mirotic Milan Brunclík.

On sám ale není přesvědčen o tom, že nová služba bude výhodná jak pro úřady, tak pro obyvatele měst. „Mezi úřady bude komunikace výborná, ale to, jestli ji ocení i občané, se teprve uvidí,“ dodal Brunclík.

Připravenou schránku má i městys Sepekov.

„Zatím nevíme, jak to bude přesně fungovat, ale od začátku listopadu startujeme naostro,“ vysvětlil starosta Stanislav Sedláček. Starostka Drhovle Božena Havlíková si myslí, že datová schránka přinese vesnici hlavně více práce.

„V pondělí jsme byli na poště zadávat přihlašovací údaje. Na zprovoznění schránky se připravujeme. Obce mají stále více povinností, ale peníze jim nikdo nepřidá,“ tvrdila Havlíková.


Kritický k datové schránce je i starosta Orlíku nad Vltavou Jiří Štrajt. „Ještě ji zřízenou nemáme, ale brzy budeme. Tento nápad možná předběhl svoji dobu. A přinese hlavně další práci. Zavání to trochu alibismem, protože státní správa nevěděla, co dělat s nedoručenými zásilkami,“ dadal Štrajt.

Datovou schránku by měly mít všechny obce zřízenou od 1. listopadu.