Přispět k vědomí lidí o přírodě a ukázat dětem krásy lesa. To byl cíl Dne stromů, který včera ve svém arboretu pořádala Vyšší odborná škola lesnická a Střední lesnická škola Bedřicha Schwarzenberga Písek.

„Chceme přivést lidi, hlavně děti, ven do přírody. V dnešní době je to třeba. Jsme rádi, že se nám podařilo zvednout kluky a holky ze židlí a dostat je sem. Tady si mohou stromy doslova očichat a osahat,“ řekl ředitel školy František Bušina.

Tři sta

Akce se zúčastnily tři stovky dětí ze základních škol a jedna třída mateřské školy. Oproti minulému roku ale počet účastníků poklesl. „Před měsícem jsme totiž pořádali soutěž v lesnických znalostech, kam přišlo přes 500 lidí. Myslím, že někteří šli jen na tuto akci a někteří pouze na minulou,“ vysvětlil ředitel Bušina.

Žákům se prohlídka arboreta, které bylo v minulém roce prohlášeno za kulturní památku a rostou v něm i dva mladé sekvojovce, evidentně líbila a užívali si ji.

„Šli jsme se podívat na stromy, které tu rostou. Sbírali jsme šišky kolem stromů. Soutěžili jsme ve stavbě pyramid z nasbíraných šišek,“ vysvětlila Klára Šebestová z třetí třídy Základní školy Jana Husa v Písku. „Také jsme se zavázanýma očima poznávali po hmatu stromy podle větviček. To se mi líbilo nejvíc,“ vyprávěla Klára.

„Se školou do lesa moc nechodíme, ale o letošních prázdninách jsem chodila s rodiči,“ doplnila třeťačka. Souhlasila s ní její spolužačka Nikol Suderová.
„Líbilo se mi to tady celé. Nejradši mám ptáky, ale dravce jsem takhle zblízka nikdy neviděla. Je to tady prostě hezké.“ Další spolužák ji doplnil: „Tady se mi líbila hlavně vůně přírody.“

Zážitková pedagogika

Na organizaci se podílelo třicet žáků lesnické školy. Děti procházely jednotlivá stanoviště, kde si mohly prohlédnout ukázky práce se dřevem, pohladit ptáky používané při sokolnictví nebo lovecké psy, viděly zde i ukázky boje proti škůdcům stromů. „Jde o takzvanou zážitkovou pedagogiku,“ informoval Bušina.

Den stromů se koná po celém světě už od poloviny 19. století, kdy v Nebrasce začal místní obyvatel J. Sterling Morton pěstovat v okolí svého domu stromy, keře a květiny.

Den stromů se rozšířil do celého světa a dnes se slaví ve více než 50 zemích. Písecké lesnické školy se k němu připojily už potřetí. Letos žáci ze ZŠ J. Husa v Písku vysadili v rohu arboreta javor červený.