Kravské mléko je v EU uváděno na trh na základě kvót, které určují, kolik mléka mohou zemědělci vyprodukovat.

„O tom jsem ještě neslyšel. Je to hloupost. Naše družstvo by ani kvótu prodat nemohlo, my spíše potřebujeme, aby nám ji stát přidělil,“ řekl Jaroslav Velek, zootechnik Zemědělského družstva Nemějice. Podle jeho názoru mají nemějičtí zemědělci oproti jiným relativně dobrou výkupní cenu mléka.

„Naše mléko, které dodáváme Madetě, má dobrou tučnost, takže dostáváme kolem 6,30 Kč za litr, běžná cena je tak šest korun. Ale i tak je to stále dvě koruny pod náklady. A navíc, za překročení povoleného množství můžeme dostat pokutu až osm korun za litr,“ doplnil Velek.

Nemějické družstvo vyrábí denně kolem 3000 litrů mléka, takže za jeden den prodělá 6000 korun. „Pokud se situace do půl roku nezlepší tak, abychom pokryli náklady, budeme muset chov zrušit. Zatím se držíme, ale nevíme, jak dlouho,“ dodal Velek.

Na Písecku zanikají chovy velice rychle. Prodat 300 kusů mléčného skotu muselo selibovské družstvo, část krav prodalo i družstvo z Čížové, zlikvidovat chov plánuje ke konci roku i Veselíčko.

Na mléku prodělává i družstvo z Kestřan. To ale zatím s chovem končit nehodlá. „Dohodli jsme se s odběrateli mléka i na další rok. Takže je naším cílem dohodu dodržet,“ řekl ředitel ZOD Máj Kestřany Petr Hubáček.

S tím, že by odkup kvót neměl smysl, souhlasí i ředitel Okresní agrární komory v Písku Václav Varous.

„Pomohlo by to těm zemědělcům, kteří chtějí s chovem mléčného skotu končit. Ostatním ne. O špatné situaci na trhu s mlékem svědčí i to, že za posledního půl roku klesl počet mléčného skotu v ČR o 6000 kusů,“ dodal Varous.

Výkupní cena mléka na jihu Čech se pohybuje kolem šesti korun za litr, náklady zemědělců jsou přitom o více než dvě koruny vyšší.