Prioritou akciové společnosti Písecká zdravotní, která od 1. července převzala Psychiatrickou léčebnu U Honzíčka, je zachovat svého druhu jediné zařízení na jihu Čech.

Jeho vysokou úroveň potvrzují odborníci i klienti.

Společnost ve čtvrtek své záměry představila ministryni zdravotnictví Daně Juráskové, zástupcům kraje a města a dalším hostům.

„Plníme i další záměr udržet čtyřicet pracovních míst,“ připomněl předseda představenstva Písecké zdravotní Petr Pumpr a pokračoval: „Pro nejbližší období je důležité dát tento objekt do takového stavebního a technického stavu, aby odpovídal jedenadvacátému století.

Budovy jsou na hranici životnosti. Společnost nechala zpracovat projekt a podala žádost o dotaci z Regionálního operačního programu. „Pokud dotaci dostaneme, do roka bude všechno vypadat jinak. Pokud evropské peníze nebudou, rekonstrukce bude postupná a bude trvat déle,“ dodal Pumpr.

Léčebna U Honzíčka byla odloučeným pracovištěm Psychiatrické léčebny v Dobřanech, která měla objekt pronajatý od města Písku. Ukázalo se však, že velká vzdálenost je značnou překážkou a navíc Dobřany nemohly investovat do cizího majetku. Léčebna měla být uzavřena.

Vedení města tímto stanoviskem nebylo nadšeno a deklarovalo zájem na zachování zdravotnického zařízení. Zájem projevila právě Písecká zdravotní, která absolvovala výběrové řízení vyhlášené rezortním ministerstvem na poskytování zdravotnické péče v oboru psychiatrie pro Jihočeský kraj.

„Prostor pro rekonstrukci vytváří i nájemní smlouva na dvacet let za 12 tisíc korun nájemného ročně,“ připomněl starosta Písku Miroslav Sládek.

Přístup města ocenila ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Podle jejích slov vyhovuje i místo v klidu a krásném přírodním prostředí za městem. Je tu dost prostoru, kde klienti mohou trávit volný čas a nejsou vystaveni negativním civilizačním jevům.

„Když máme rozbité koleno, je to vidět. Když si poraníme duši, zůstává to skryté. Nikomu to nepřeji, ale pokud si někdo duši poraní, přála bych mu, aby skončil U Honzíčka,“ uvedla náměstkyně jihočeského hejtmana Ivana Stráská.

Léčebna má kapacitu 57 lůžek a další dvě lůžka jsou ještě k dispozici.

„Zájem je velký. V pořadníků je zařazeno na 40 klientů, čekací doba se pohybuje od jednoho do tří týdnů,“ informovala primářka Psychiatrické léčebny U Honzíčka Eva Kadlecová.

Jak dále uvedla, průměrná doba pobytu je 40 dnů, což je méně než v jiných obdobných léčebnách. Odpovídá to složežení pacientů. Naprostá většina z nich přichází z domova a domů se také vrací. Zájem pacientů svědčí o tom, že jsou zde velmi kvalitní služby, ale také, že léčeben tohoto typu je nedostatek.

Psychiatrická léčebna U Honzíčka je specifická tím, že klienti sem přicházejí dobrovolně na základě vlastního rozhodnutí.

Proč se samota jmenuje U Honzíčka

První záznam je z roku 1802, kdy tady Vojtěch Bečvář postavil chalupu. Po jeho smrti místo nezletilého syna Václava zde hospodařila sestra Veronika s manželem Janem Novákem. Tomu se v Písku říkalo Honzíček, a tak vzniklo jméno usedlosti. V roce 1858 tu Václav Bečvář zřídil hostinec, který byl častým cílem vycházek Písečanů. V roce 1925 koupil usedlost Eduard Vala a hostinec přestavěl na penzion. Po válce zde bylo sídlo učňů, pro které byl penzion přebudován. Později sem bylo přemístěno plicní oddělení písecké nemocnice a před dvanácti lety zde začala fungovat pobočka Psychiatrické léčebny Dobřany.

Zdroj: L. Ludvík a Jiří Prášek – Písecké ulice