Varovné plakáty nabádající k bezpečné jízdě se objeví v příštím týdnu v rámci celorepublikové akce nazvané Jezdi bezpečně také u výjezdu sanitek, v garáži a ve služebních místnostech písecké záchranné služby.

Důvodem k zahájení akce je vzrůstající nárůst dopravních nehod, jejichž účastníky jsou i vozidla zdravotnických záchranných služeb.

„V těchto dnech vrcholí bezpečnostní akce Jezdi bezpečně. Mimoto jsou vytvářena vnitropodniková pravidla jízdy pro sanitní vozy, zlepšována viditelnost vozidla, vzniká i koncept bezpečné sanity,“ vysvětlil ředitel jihočeských záchranářů Marek Slabý.

„Lidé nám mnohdy vytýkají, že houkáme a jedeme pomalu. Ale smyslem je plynulá, bezpečná a přiměřeně rychlá jízda,“ řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby v Písku Vratislav Němeček.

Řidiči sanitky musí vyhodnocovat spoustu informací před sebou, ve voze i za sebou. Právě na ně jsou kladeny extrémní nároky.

Na své řidiče ředitel písecké záchranky nedá dopustit. „U nás jezdí řidiči sanitek obezřetně a disciplinovaně,“ dodal Němeček.

Na Písecku, kde evidují přes čtyři tisíce výjezdů ročně, dojde k nehodě sanitky přibližně jednou za rok a to jsou v tom počítány i kolize se zvířetem.

Poslední nehoda sanitky se však stala přibližně před třemi týdny. Tehdy narazil na Milevsku zezadu do sanitky vůz. Odnesla to jen karoserie. Velká havárie s ublížením na zdraví se stala naposledy před třinácti lety.

V drtivé většině případů nezaviní nehodu řidiči sanitek.