Čtyřikrát letos během května až července přišly přívalové deště, které důchodci Jiřímu Směšnému ze Smetanovy Lhoty zaplavily studnu i sklep.

Brikety, uhlí i dřevo zůstaly pod vodou a blátem.

Voda ze studny se nedala používat, zaplavené věci nebylo kam přeložit.

„Nejhorší to bylo při prvním dešti na konci května. Spláchl z pole kdejakou chcíplou myš či zajíce, nateklo to všechno vrchem do studny. Tehdy večer jsem seděl doma u televize a slyším, jak bublá voda v dřezu, podívám se a už byl dvůr plný vody,“ vzpomíná Směšný.

Jiří Směšný si ve čtvrtek přišel do Oblastního spolku Českého červeného kříže v Písku (OS ČČK) vyzvednout příspěvek na čištění studny. Byl rád, že tuto možnost měl. Stejně jako on jej v maximální výši čtyři a půl tisíce korun dostalo dalších 17 lidí.

„Voda se nedala dlouho používat. Když jsem v ní chtěl vyprat prádlo, nedalo se ani to, protože to smrdělo. Konečně už je to v pořádku,“ říká s ulehčením. Na pomoc firmy, která studnu brzy a za přijatelné peníze vyčistila, nedá dopustit. Pomoc podle něj přišla rychle a včas.

Mezinárodní hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce v Ženevě rozhodlo, že těm, kteří mají vlastní studnu jako jediný zdroj pitné vody, přispěje na vyčištění a rozbor vody částkou 4,5 tisíce korun.

„Obrátila jsem se na obecní úřady zaplavených obcí, aby nám starostové vytipovali lidi, kteří měli zatopené studny. Nakonec se ozvali z Drhovle, Brloha, Smetanovy Lhoty, Zbonína a Protivína,“ říká ředitelka OS ČČK Písek Hana Komínková.

Obecní úřady pak těm, kteří mají v obci trvalé bydliště anebo větší část roku tam bydlí na chalupě, daly potvrzení a žádosti předaly. Právě Jiří Směšný byl jeden z prvních, kdo si o příspěvek zažádal. Celkem bylo původně nahlášeno 26 lidí, příspěvek nakonec využilo jen přes polovinu z nich.

„Voda musí být v pořádku, takže peníze vydáme oproti dokladům,“ dodává Komínková.

O příspěvky je možné žádat ještě i teď. Stačí doložit rozbor vody, fakturu za čištění studny anebo čestné prohlášení potvrzené obcí o vyčištění. „Peníze pro občany jsou k dispozici. Spíš jsem smutná z toho, že ta možnost je a nevyužívají ji,“ dodala Komínková.