Písečané mají další důvod, proč být hrdí na své město. Radioklub Písek obsadil se svým vozítkem třetí místo na zářijovém mezinárodním závodě Robotour 2009, který se konal v jednom z brněnských parků.

„Závodu se zúčastnilo dvacet převážně vysokoškolských týmů. Porazili jsme i pražský mat–fyz, čehož si velice považujeme. Za námi skončil i tým z italského ústavu robotiky,“ říká hrdě člen klubu Martin Černý.

Klub získal za třetí místo elektronickou stavebnici v hodnotě deseti tisíc korun. Vítězný soupeř, pražské České vysoké učení technické, mu jako ušlechtilé gesto věnoval svojí výhru, stavebnici v pětkrát vyšší ceně.

V minulém ročníku obsadili Písečané páté místo.

„Jdeme nahoru, naše cíle jsou vysoké,“ směje se Černý. Robotika je náročný koníček, jak říkají členové radioklubu, spíše kůň. „Finančně to není tak špatné, ale žrout času je práce na robotech obrovský. Máme sponzory, kteří nám dodávají komponenty. Kdybychom si je ale měli kupovat, nešlo by to,“ přiznává Černý.

Cenu pouhého podvozku odhaduje na tisíc euro. A podvozky používané týmy vysokoškoláků mají až desetinásobnou hodnotu.

Ne jeden, ale tři

Písečané si pro soutěž postavili ne jednoho, ale rovnou tři roboty. Práce na nich jim trvala celý rok. „Když má tým robota složeného z více částí, za projetí daného úseku dostává více bodů než ten, kdo má jen jeden díl. Ale samozřejmě to s sebou přináší i více starostí,“ dodává Černý.

Robot, což je podle definice stroj pracující s určitou mírou samostatnosti, vykonávající určené úkoly, musel během soutěže zvládnout obtížné manévry.

„Závod se koná v parku za plného provozu. Robot s nákladem nesmí narazit do lidí, uprostřed cesty jsou třeba betonové patníky, těm se také musí vyhnout, stejně tak lavičkám či křoví,“ říká Martin Černý.

Senzory jsou občas zmateny i stíny stromů, které stroj vyhodnotí jako trávu, na níž nesmí vjet. Robot se pak zastaví a nehne se z místa. Tím pro něj závod končí.

Nadšenci chtějí i díky svému úspěchu získat do svých řad nové členy. Proto pořádají v sobotu 24. října od 10 hodin dopoledne závody pro veřejnost v píseckých Palackého sadech.

„Pojede se rovně od pošty dolů ke Kamennému mostu. Je to ta nejjednodušší robotická disciplína. Když to přeženu, tak stačí, když tatínek doma vezme elektrickou hračku s baterií, kola upevní lepenkou tak, aby jela rovně, stačí to. Zúčastnit se může každý,“ tvrdí Černý.