Mít popelnici na komunální odpad před domem mimo den svozu bude od příštího roku možné jen po zaplacení poplatku.

Pronájem jednoho metru čtverečního bude na rok stát 20 Kč a 340 Kč je správní poplatek.

Místo pod kontejner o obsahu 1100 litrů bude o 20 korun dražší.

„Odpadky se pěkně prodražují. Popelnici nám odvážejí jednou týdně, za roční známku platím 1824 korun a teď ještě tohle. Musím vymyslet, kam postavit nádobu uvnitř domu,“ uvažuje Petr Zbudil.

Lidé, kteří si popelnici nepřemístí do domu a chtějí si pozemek od města pronajmout, musí vyplnit žádost.

Formulář je k dispozici na obou recepcích městského úřadu na Velkém náměstí a v Budovcově ulici nebo na webových stránkách Písku.

„Smlouvu budou mít občané připravenou k podpisu a vyzvednou si ji, až přijdou Městským službám Písek zaplatit známku na popelnice na příští rok,“ vysvětlila postup místostarostka Hana Rambousová.


Pokud si obyvatelé místo nepronajmou, mohou mít popelnici nebo kontejner na veřejném prostranství jen v den svozu odpadu v době od 5 do 22 hodin.

Vyhláška, kterou zastupitelé schválili letos 21. května, stanovila ještě přísnější podmínky pro historické centrum Písku. Popelnice zde mohou být před domy jen v den svozu.

Toto opatření se u části majitelů domů setkalo s negativním ohlasem. Poukazují na to, že se jim popelnice do chodby nevejdou. Pokud je dají například do dvora nebo zahrady, bude obtížné s nimi manipulovat. Řešením může být náhrada popelnic plastovými pytli.

Na území Písku je rozmístěno 4481 popelnic a 654 kontejnerů. Městské služby svězou měsíčně kolem 2100 tun komunálního odpadu na skládku ve Vydlabech.