Důchodce Václav Holub z Písku si včera nechal vyměnit pneumatiky svého auta z letních na zimní.

„Celá léta jsem nechával i přes zimu letní gumy, protože jsem nikam nejezdil, ale letos budu muset auto používat i přes zimu,“ řekl. Přezutí všech čtyř pneumatik ho v jednom z píseckých autoservisů stálo 500 korun.

Stejně jako on uvažovalo od pondělí mnoho řidičů. Po zprávách o tom, že začne zima, zažívají autoservisy nápor motoristů.

„Zájem lidí se určitě zvýšil minimálně o 80 procent. Před nedělí jsme přijímali tak jednu objednávku za den a teď je to pět a více,“ vysvětlil Filip Zápotocký, zaměstnanec firmy Auto Kápl Velké Nepodřice, který se stará o pneumatiky.

„Minulý týden řidiči jezdili v klidu po jednom a teď je nával,“ dodal.

Rychlý nástup

Počet zájemců o výměnu pneumatik se výrazně zvýšil i ve firmě Autoslužby Kout Vlastimil v Čimelicích.

„Rozhodně tento týden přijímáme dvojnásobek až trojnásobek objednávek než týden minulý,“ vysvětlila zaměstnankyně servisu Jana Procházková. „Řidičům bych doporučila, aby přijeli co nejdříve, nápor zatím není tak silný, ale určitě ještě bude. To nejhorší teprve přijde,“ předpověděla. Podle ní motoristy překvapil rychlý nástup zimy. „Zima letos přišla úplně naráz, to nikdo nečekal,“ doplnila Procházková.

Souhlasí s tím i pracovník firmy Karel Frolík autoservis Josef Kurfürst. „Řidiči sem po víkendu začali volat. Předtím jim to bylo jedno, ale teď se už bojí zimy,“ tvrdil.

Spolu s kolegou stihne na zvedací plošině vyměnit kola jednoho auta zhruba za půl hodiny. Pokud nejsou pneumatiky nasazeny na disku, trvá práce samozřejmě déle.

Zimní pneumatiky by měli řidiči začít používat od chvíle, kdy průměrná teplota na teploměru klesne pod 7°C. Je to kvůli tomu, že směs, ze kterých je vyrobena letní pneumatika, není určená pro nízké teploty.

V chladu tuhne, ztrácí přilnavost k vozovce a jízdní vlastnosti jsou rapidně horší než se zimními pneumatikami. Meteorologové předpovídají do konce týdne nízké teploty, ve dne kolem čtyř stupňů.