Rodina a přátelé se o její nominaci na Starostu roku dozvěděli až z médií. Pětačtyřicetiletá starostka Tálína Jana Študentová nominaci sice netajila, ale díky skromnosti o ní raději mluvit nechtěla.

„Snažím se dělat svoji práce, jak nejlépe umím. To ale dělá většina starostů. Nic výjimečného jsem neudělala,“ tvrdí Jana Študentová, která jako jediná z okresu Písek pronikla do výběru na Starostu roku.

„Podrobnosti ankety neznám. Nevím, kdo mě přihlásil. Ale přílohou nominace musely být podpisy místních,“ říká starostka, která na poloviční úvazek pracuje na tálínské poště.

Práce na poště a funkce starostky se podle ní skloubit dohromady dají. „Ale je to náročné,“ doplňuje Študentová. Starostkou Tálína je třetí volební období. „Baví mě dělat pro lidi a ne pro to, abych byla někam nominována,“ tvrdí rozhodně.

Tálín, pod který spadá osada Kukle, se především díky její práci mění doslova k nepoznání. Upravená náves, vysázené stromy, nová autobusová čekárna a mostek přes Tálínský potok, přesto starostka spokojená zdaleka není.

„Letos jsme bohužel neuspěli s žádostí o dotaci na rekonstrukci požární nádrže, na podporu hasičů ani na opravu komunikace v Kuklích,“ říká Študentová.

„Jsme malá obec, musíme se spolehnout především na dotace. Nejnáročnější je jejich vypisování. O to víc to mrzí, když peníze nezískáme,“ dodává.

Pracuje i na poště

Ale většinou se to daří. Obec letos získala z Programu obnovy venkova 120 tisíc korun na výměnu oken v sálu a hospodě v Tálíně. Práce začnou v pondělí.

„Z rozpočtu na tuto akci uvolníme 180 tisíc korun. Hotovo by mělo být v listopadu,“ plánuje starostka, která ve volných chvílích ráda chodí do divadla a na koncerty.

Ale také ráda šije. „Živila jsem jako dámská krejčová,“ prozrazuje matka dvou dospělých dětí Jana Študentová. Po studiích na píseckém gymnáziu pracovala jako laborantka v textilní laboratoři v Jitexu. Posledních šest let dělá poštovní úřednici. A už jedenáct let žije starostováním.

„Chápu, že všichni lidé s mojí prací nemusí být spokojeni. Nelze se zavděčit všem. Ve všem, co dělám, se snažím myslet na lidi,“ uzavírá starostka.

Jana Študentová v anketě Starosta roku, kam se probojovala s dalšími více než dvěma stovkami starostů, neuspěla. Nedostala se do pětičlenného užšího výběru, ze kterého odborná porota vybere vítěze v listopadu. Ale smutek na její tváři vidět není. Priority má totiž jiné.