Sedmačtyřicetiletá Kateřina Urbancová z Písku přemýšlí o přeočkování proti chřipce. „Vloni jsem byla očkována a nemarodila jsem. Rýmu jsem sice měla, ale nic vážného mi nebylo,“ říká.

Přes spokojenost s účinkem vakcíny stále neví, zda se nechá i letos očkovat. „Po diskuzi s přáteli mám pochybnosti. Kamarádka mikrobioložka mi říkala, že není jisté, zda to bude fungovat na vir blížící se prasečí chřipce,“ doplňuje Urbancová.

„Zájem o vakcíny proti chřipce zatím na našem oddělení není příliš velký, vakcinaci ve spádové oblasti provádějí především praktičtí lékaři,“ uvedla primářka infekčního oddělení Nemocnice Písek Miroslava Bouzková.

Podle Vladimíra Hanáčka, lékaře Očkovacího centra Písek, se zvýšil zájem o očkování především u lidí produktivního věku. „Důvod je ten, že jsou chráněni proti delší pracovní neschopnosti,“ řekl lékař Hanáček.

Očkovany proti sezonní chřipce mohou být děti už od šesti měsíců. Očkování lékaři velmi doporučují seniorům nad 65 let a lidem s vážnými nemocemi. „Mají nárok i na částečné proplacení z prostředků zdravotního pojištění,“ doplnil Jan Kolář, okresní zástupce Sdružení praktických lékařů ČR.

V České republice odborníci připravili několik typů chřipkových vakcín už na začátku roku 1956. Podle primářky Miroslavy Bouzkové je obecně největší zájem o vakcinaci z oblasti klíšťové meningoencefalitidy a hepatitid.

Očkování proti sezonní chřipce se provádí v podzimních měsících.