Tristní situaci Orlické nádrže, která v letních měsících září a páchne jedovatou zelení, jde řešit poměrně rychle, účinně a relativně levně.

Čistá voda poté přiláká turisty a jižním Čechám se tak investice bohatě vyplatí.

Shodli se na tom účastníci konference Revitalizace Orlické nádrže, která ve středu skončila v Písku.

„Důsledky plánovaných opatření by se měly projevit do pěti až deseti let,“ říká ředitel Krajského úřadu Jihočeského kraje Luboš Průša.

Doplňuje, že konference přinesla zajímavou informaci o tom, co je největším zdrojem fosforu, který způsobuje bujení sinic.

„Překvapivě se ukázalo, že zemědělská činnost není zásadním prvkem, který dodává do přehrady fosfor. Největším znečisťovatelem jsou města a vesnice, které vypouštějí odpadní vody,“ vysvětluje. I když některé obce mají čistírny, fosforu je stále příliš.

Účastníci došli k tomu, že aby voda nekvetla, budou lidé muset snížit množství tohoto prvku na jednu třetinu až jednu čtvrtinu současného stavu.

Nově se účastníci dozvěděli i to, že problémy způsobují také rybníky, které jsou doslova přesyceny živinami, které se do nich už desítky let dostávají hnojením.

Například velikán Rožmberk přijímá ročně 15 tun fosforu, zatímco vody Lužnice z něho odnášejí kolem 30 tun.

Ty odnese voda až do přehrady. Ke snížení znečistění fosforem by měly přispět investice do čistíren, které budou mít lepší účinnost v zachytávání tohoto prvku.

V roce 2004, kdy bylo zakázáno používání fosfátů, se množství fosforu ve vodě skokově snížilo, ale od té doby klesá velmi zvolna.

Lidé, kteří se bojí bagrování přehrady, účastníci ujistili, že k němu se nebude muset sáhnout. Jaroslav Vrba z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity vysvětluje, že bagrování by nebylo účinné. „Za deset let by se sedimenty zcela jistě objevily znovu. A navíc: sedimenty nehrají ve znečištění fosforem velkou roli.“

Vědci se shodli také na tom, že prosazení schválených záměrů nebude jednoduché, ale pokud se povede, budou mít užitek z úspěchu všichni.

Plánovaná revitalizace Orlické nádrže by měla zlepšit kvalitu vody, na Písecko i do středních Čech přitáhnout k Orlíku více turistů. Měla by stát až 1 miliardu korun.