Mladý policista Martin Jaroš z protivínského obvodního oddělení se věnuje judu od svých osmi let.

Ve čtvrtek se jako jeden z devětadvaceti strážců pořádku z několika zemí Evropy zúčastnil 18. ročníku policejní soutěže v judu, která se konala v budově policie na píseckém Výstavišti.


„Jako policista mohu dovednosti z tohoto sportu velmi dobře využít. Vidíte, že je to opravdu náročný sport, po zápase chodí všichni pěkně zpocení,“ vysvětluje Martin Jaroš.

U policie je téměř deset let a dnes už se věnuje spíše trénování píseckých dětí než aktivnímu závodění.

„Judo je dobré i v tom, že rozvíjí nejen tělesnou zdatnost, ale i duševní klid. Není to útočný sport, cílem je se jen ubránit. Judista nikdy nezaútočí jako první,“ dodává Martin Jaroš.

Jeho slova tak potvrzují význam slova judo, které v překladu z japonštiny znamená jemnou cestu. Policisté včera bojovali v několika hmotnostních kategoriích, Martin Jaroš se zúčastnil nejvyšší třídy nad sto kilogramů.

Rusové nepřijeli

Letošní ročník ovlivnila světová finanční krize.

„Přijeli sem tradičně judisté ze Slovenska, Rakouska, Švýcarska a samozřejmě z České republiky. Z východní Evropy nedorazil nikdo, dříve se účastnili třeba Lotyši, Litevci, Rusové a Maďaři, ale letos je bohužel krize, tak asi proto nepřijeli,“ vysvětluje jeden z organizátorů závodů, písecký policista Jaroslav Branšovský.

„Judo podporuje všechny pohybové dovednosti. Rychlost, obratnost, sílu. Zároveň závodníka vychovává. Učí klidu, což se policistům při zásahu často hodí,“ doplňuje Branšovský.

„Jihočeský policejní závod je asi jediným podobného typu v celé republice. V okolních státech se samozřejmě konají, ale u nás jsme výjimeční,“ chlubí se Branšovský.

Letošní ročník Mezinárodního závodu policie se konal od úterý do čtvtrka stejně jako minulé závody na několika místech: Písek hostil judo a další města střelbu, karate či závod horských kol.

Vítěze celého seriálu vyhlásili policisté ve čtvrtek večer v Českých Budějovicích.