Krádeží dřeva se začínající topnou sezonou nepřibývá.

„To, co jsem slyšel a četl, je přehnané,“ reagoval ředitel Lesů města Písek Václav Zámečník na informace médií o rozsáhlém vykrádání lesního porostu.


„Takovou situaci neřešíme. Samozřejmě, zaznamenáváme drobné prohřešky, ale ani ty nejsou běžnou záležitostí,“ doplnil Zámečník.

Společnost Lesy města Písek obhospodařuje sedm tisíc hektarů lesa, z toho 6 668 hektarů je majetkem města.

Lesy na šesti set šedesáti hektarech spravuje Vyšší odborná škola lesnická a Střední lesnická škola Bedřicha Schwarzenberga Písek. Podle jejího ředitele Františka Bušiny se ani ona s velkým vykrádáním dřeva nesetkává.

„Krádežím se snažíme předcházet. Máme dvě velké výhody. Školní polesí je jednotný komplex a na účelových komunikacích máme závory. A za druhé se zde pohybuje personál školy a žáci. Vedou tudy i cyklostezky,“ řekl ředitel školy.

Podle mluvčí písecké policie Kamily Ingrišové řešili policisté za letošní rok tři případy krádeže dřeva. „Celková škoda byla dvanáct tisíc korun,“ přiblížila mluvčí a dodala: „Poslední krádež evidujeme z 3. srpna, kdy někdo odcizil 3,8 kubíků smrku v Červeném Újezdci.“

Jak řekl vedoucí odboru životního prostředí MÚ Písek Miloslav Šatra, přibývá domů, které jsou vytápěny dřevem. „V novostavbách většinou najdeme krby na dřevo,“ doplnil Šatra.

Kvůli finanční krizi lidé od topení plynem přecházejí právě na dřevo a uhlí.

„Topíme dřevem stále. O výtápění plynem jsme nikdy neuvažovali, je to drahé. Vlastní les sice nemáme, ale když obec nabídne práci v lese, jdeme,“ uvedla obyvatelka Borovan, která si nepřála uvést své jméno. Redakce ho ale zná.

„Už několikrát nám ukradli dříví složené u cesty,“ doplnila žena. Policejní mluvčí Kamila Ingrišová k nenahlášeným případům říká: „Jejich počet můžeme těžko odhanout.“