Miliarda korun. To je částka, kterou může spolknout čištění Orlické přehradní nádrže.

O tom, jak zachránit přehradu, která je v současné době v tragickém stavu, diskutují od úterý odborníci i politici na druhém ročníku konference nazvané Revitalizace Orlické nádrže.

„Jsem rád, že se tento problém začal konečně řešit, protože je opravdu za pět minut dvanáct,“ řekl Jan Váchal z Vysoké školy technické a ekonomické České Budějovice. „O vážnosti svědčí i to, že vědci se zatím shodují. Jinak jsme schopni se pohádat o čemkoliv,“ přiznal Váchal.

Doplnil, že odborníci věděli, že stav je špatný, ale netušili, jak nebezpečně rychle se zhoršuje. Do vody nádrže se totiž dostává čím dál více fosforu z polí a odpadních vod. Přebytek živin podporuje nekontrolovatelný růst sinic. Cílem vědců je vymyslet levnou a účinnou cestu, jak masovému kvetení vody zabránit a nalákat zpět k břehům turisty.

V šedesátých letech lidé očekávali, že napuštění přehrady přinese Písecku rozvoj turismu. To se stalo, ale hned v osmdesátých letech začal počet návštěvníků klesat.   

„Kvůli zhoršené kvalitě vody došlo k omezení hospodářských aktivit a rekreace. Každá nádrž má několik funkcí a jednou z nejdůležitějších je právě rekreace,“ vysvětlil ředitel sekce správy povodí státního podniku Povodí Vltavy Petr Kubala.

Starosta Písku Miroslav Sládek doplnil, že Písecko se v poslední době na turismus soustředí, ale přesto je podle jeho slov stav čištění vody na Písecku žalostný. Jen sedm sídel ze 76 má čistírnu odpadních vod.

Účastníci konference se shodli na tom, že některé kroky budou mezi lidmi nepopulární, hlavně mezi zemědělci. Podle nich by poslanci měli upravit zákony tak, aby zemědělci nemohli pěstovat kukuřici na prudkých svazích. Nedokáže totiž zachytit vodu a živiny tak tečou přímo do přehrady.

Během uplynulého roku provedli vědci monitoring situace. Revitalizace bude trvat mnoho let a podle ředitele Krajského úřadu Jihočeského kraje Luboše Průši bude stát od 300 milionů do 1 miliardy korun.