Vyjít více než dvě stě schodů na věž jí nedělalo žádné problémy. Jana z Písku se v úterý pokochala výhledem na město z věže děkanského kostela Narození Panny Marie.

„Byl to krásný pohled. Objednali jsme si i pěkné počasí,“ pronesla s úsměvem žena středního věku, která na věž přišla spolu s manželem a přáteli. „Výstup jsem zamluvila přes internet asi před týdnem,“ doplnila.

Druhou možností, jak si zaregistrovat místo v maximálně desetičlenné skupině, která se z věže podívá, je osobní návštěva v Infocentru Písek.

„Z mého pohledu je to více využívané,“ prozrazuje svoji zkušenost pracovnice infocentra Václava Lorencová a doplňuje: „Zájem je opravdu velký. Na příští týden máme prakticky plno. Je tu sice pár míst volných, ale vždycky pouze jedno nebo dvě na prohlídku a to se těžko obsazuje. Většina lidí chce jít pochopitelně s rodinou nebo přáteli,“ uvedla Lorencová.

Věž děkanského kostela se poprvé otevřela veřejnosti 26. srpna. Prohlídky probíhají do 31. října, a to denně mimo pondělí vždy od 10, 13, 15 a 17 hodin. Podle Václavy Lorencové nelze přesně určit, kolik lidí věž již navštívilo. „Zatím tu máme 527 záznamů. Někdo objedná pět míst, jiný jedno,“ vysvětlila pracovnice infocentra. „Roli hraje i špatné počasí. Kvůli němu na prohlídku někteří ani nepřijdou,“ doplnila.

Václava Lorencová odhaduje, že na věž chodí přibližně stejný počet místních jako turistů. „Turisté se o prohlídku zajímali ještě dříve, než byla věž zpřístupněna,“ řekla Lorencová.

„Dobrou zkušenost máme s rušením rezervací. V úterý se nám odhlásila jedna paní a asi za hodinu ji nahradil další zájemce,“ uzavřela pracovnice Infocentra Písek Václava Lorencová.