Letošní přívalové deště a s nimi spojené krupobití mu přinesly další zákazníky.

„Problém byl hlavně v krupobití. Obyvatelům obce totiž na zahradách poničilo úrodu. Ovoce mají proto v takovém stavu, že se zkrátka konzumovat nedá. Proto jim také paradoxně nezbude nic jiného, než ho dovézt k nám, kde je zpracujeme. Je to lepší než, aby ho vyhodili a vůbec nevyužili. Když k nám přivezou například takováto jablka, dostanou mošt,“ popisoval letošní netypickou ovocnářskou sezonu Karel Gregora, který se pálením a zpracováním ovoce zabývá již déle než čtyři roky.

Podle jeho slov je proto v letošním roce ovoce nadbytek.

„Zpracováváme všechno. Ať už se jedná o jablka, třešně, švestky, rybíz, či višně. S výkupem ovoce problém není. Zájemcům je zpracujeme, ale hotové destiláty neprodáváme,“ dodal Gregora, jehož jablečný mošt letos získal první cenu v soutěži Chutná hezky jihočesky.

Lheničtí se vždy pyšnili svou ovocnářskou a sadovnickou tradicí. Není proto náhodou, že se mohou obyvatelé obce každoročně těšit na tradiční Slavnosti plodů.

„Počasí nám letos skutečně nepřálo. Nadělalo pěknou paseku. Úroda je jen velice malá. Slavnosti plodů se samozřejmě uskuteční i letos, a to v listopadu. I přes letošní malou úrodu ovoce představíme úplnou novinku, kterou bude ovocnářský trh,“ popisovala starosta Marie Kabátová.

Podle jejích slov má palírna a moštárna Karla Gregory v obci mimořádný význam. „Letošní nepříznivá situace s úrodou ovoce je toho důkazem. Obyvatelé Lhenic nemusejí nevyhovující ovoce vyhodit, ale naopak jej ještě využijí,“ dodala starostka.

„Já osobně mám jen malou zahrádku, na které ovoce nepěstuji. Avšak velice dobře vím, co ve Lhenicích letošní počasí napáchalo. Je to doslova katastrofa. Proto jsem moc ráda, že tu lidi mohou alespoň využít služeb místní palírny a moštárny, která jim nabízí řešení situace,“ zhodnotila obyvatelka Lhenice Marie Zemanová.