Student Marek Brčák z Bernartic si návštěvu papeže Benedikta XVI. v České republice ujít nenechá.

„Beru to jako povinnost,“ říká věřící mladík. V pondělí 28. září zavítá Marek Brčák do Staré Boleslavi, kde bude Svatý otec sloužit mši svatou.

Většina věřících z Písecka se chystá do města, kde byl zavražděn svatý Václav. Na mši do Brna pojede menší část věřících.

„Do Boleslavi je cesta kratší,“ jmenuje důvod písecký děkan Karel Vrba a pokračuje: „Vypravujeme tam dva autobusy, ještě máme nějaká volná místa. Co vím, dvě rodiny jedou vlastním autem,“ doplnil Karel Vrba.

Z milevské farnosti, pod kterou spadá dalších sedm farností, pojedou do Staré Boleslavi čtyři plné autobusy. „Lidé už se na setkání těší. Návštěva Svatého otce je impulzem k tomu, abychom si uvědomili, že máme křesťanské kořeny,“ říká děkan milevské farnosti Jakub Berka.

Milevská a písecká farnost si autobusy zajistila sama.

„Zájezd k návštěvě papeže nepořádáme, ani se po něm nikdo neptal,“ potvrzuje referentka písecké cestovní kanceláře Saturn Helena Vodičková.

Věřící z Mirovicka nenaplní autobus, budou jim stačit tři osobní auta. „Celkem nás pojede třináct,“ informoval děkan Jan Špaček.

Podle odhadů českobudějovického biskupství si návštěvu hlavy církve v České republice nenechá ujít na tři tisíce Jihočechů. Tolik lístků už totiž rozdalo biskupství. „Ještě mi zbývá zhruba čtyři sta lístků,“ uvedl na konci minulého týdne vicekancléř českobudějovického biskupství Václav Kubeš.

Dvaaosmdesátiletý papež Benedikt XVI. navštíví Českou republiku poprvé od svého zvolení do úřadu v roce 2005.