Jídlo je tu v Čechách výborné, chutnají mi hlavně klobásy, pochvaluje si mexický student Enrique Angel Aguirre Osuna. Chodím v Písku do hudební školy hrát na flétnu a poznávám, že hudba je univerzální jazyk, svěřuje se zrzavá Američanka April Opatik.

Mě překvapilo, že se lidé v České republice na návštěvě zouvají, dodává druhá Američanka Hilary Leonard. Všichni tři jsou v Písku od začátku září v rámci výměnného pobytu Rotary klubu Písek. „Líbí se nám tady, ano,“ odpovídají studenti se smíchem diplomaticky na otázku, co říkají pobytu v Čechách. „Písecký Kamenný most,“ dodávají. Rodiny, u kterých bydlí, s nimi mají prý velkou trpělivost a jsou k nim přívětivé.

„Začala jsem chodit na uměleckou školu. Zpočátku jsem měla problémy v komunikaci se svojí učitelkou, ale nakonec to dopadlo
dobře, protože hudba je opravdu univerzální jazyk,“ vysvětluje April.

Původně chtěla jet na výměnný pobyt na Slovensko, protože jeden z jejích předků odsud pocházel, o čemž svědčí i její slovansky znějící příjmení.

„Pak ale byly nějaké problémy na slovenské ambasádě, takže teď jsem tady a všichni jsou šťastní,“ líčí s nadsázkou April. Má velkou legraci z toho, že její jméno znamená v češtině duben a její český kamarád se jmenuje Vojta. Mexičan Enrique mluví více než půl hodiny převážně o jídle.

Chutnají mu klobásy, které popisuje jako dlouhé párky. Naopak mu chybí mexické pořádně ostré jídlo a samozřejmě rodina a kamarádi, ačkoliv spojení i přes oceán je dnes více než snadné.

Nejméně komunikativní Hilary tady překvapilo zouvání při vstupu do domu. Všichni tři by během desetiměsíčního pobytu rádi navštívili jižní Evropu, hlavně Řecko a Španělsko.