Pavel Smíšek dobře ví, co umí rozvodněná Blanice. Má dvaadvacet let domek v Žižkově ulici v Protivíně a slepé rameno řeky ho už několikrát vyplavilo.

„V roce 2002 jsme měli v místnostech vodu až po stropy, letos naštěstí v obytné části bylo tak padesát centimetrů, ale i to stačilo na zničení většiny zařízení,“ zavzpomínal Pavel Smíšek.

Blanice umí překvapit. Vystoupí ze břehů rychle a bez předchozího varování.

Teď se zdá, že už si Protivínští rozmary řeky dovedou ohlídat. Postará se o to radarová sonda s bezdrátovým přenosem umístěná na mostě přes Blanici, která nepřetržitě monitoruje výši hladiny.

„Dříve jsme museli chodit až k řece a sledovat ji. Teď když se hladina dostane půl metru pod první stupeň, přijde ze sondy automaticky esemeska na můj mobil jako předsedy povodňové komise a mému zástupci. Pokud hladina stoupá dál, dostanou zprávu všichni lidé, kteří bydlí v ohrožené oblasti,“ vysvětlil starosta Protivína Jaromír Hlaváč.

Za velmi přínosné pokládá, že Povodí Vltavy zavedlo měření na Blanici v Bavorově, což ještě při povodni v roce 2002 nebylo. „Když máme údaje z Bavorova, rychle už dopočítáme, kdy a jak se velká voda dostane do Milenovic a dál na Protivín a Maletice,“ dodal starosta Hlaváč.

Radarová sonda je umístěna na mostě, který je majetkem Jihočeského kraje. Proto město muselo pro umístění sondy uzavřít nájemní smlouvu se Správou a údržbou silnic Jihočeského kraje. Nájemné je vskutku symbolické. Město zaplatí jednu korunu za celou dobu nájmu, což je období do 30. června roku 2014.

Most přes řeku v Blanické ulici v Protivíně povodeň v roce 2002 úplně zničila. Jeho celková rekonstrukce skončila v loňském roce. Stála dvacet milionů korun a investorem byla Správa a údržba silnic Jihočeského kraje.