Dobrovolný návrat do vlasti neláká. Čtvrtý den mohou cizinci žijící nelegálně v České republice využít projekt ministerstva vnitra a vrátit se do své země.

Letenku si zaplatí sami nebo mohou vycestovat na náklady českého státu. „Na Písecku tuto možnost zatím nevyužil nikdo,“ řekla mluvčí jihočeské cizinecké policie Simona Daňková. Stejná situace platí i pro zbylé okresy jižních Čech.

O této nabídce ví i Ukrajinec středního věku, který načerno pracuje na stavbě na Písecku. „Určitě se domů nevrátím, pobyt tady se i přes riziko vyplatí. Na východní Ukrajině není žádná práce, a když je, je málo placená,“ tvrdí poměrně slušnou češtinou muž.

Důvodem, proč je ohlas na projekt ministerstva vnitra malý, jsou podle mluvčí Daňkové i dluhy cizinců v jejich rodné zemi. „Spoléhají na to, že v České republice seženou nějakou práci, a částka, kterou poskytuje ministerstvo, nepokryje všechny jejich dluhy,“ vysvětluje mluvčí.

Na Písecku legálně pracuje 527 cizinců. „Asi padesát tu dělá načerno,“ odhaduje ředitelka Úřadu práce v Písku Alexandra Zajíčková. Cizinci nejčastěji vykonávají pomocné práce na stavbách a montážní práce.

Projekt pro cizince nelegálně pobývající v České republice potrvá do 15. prosince. Motivací pro přihlášení je podle ministerstva to, že se cizinci do ČR budou moci vrátit dříve než v případě, že by byli vyhoštěni.

Podobný projekt, avšak pro legální cizince, proběhl letos od 16. února do 24. července. Z republiky odcestovalo podle ministerstva vnitra 1871 cizinců, z toho 45 z jihu Čech.

Cizinci na Písecku:

- dlouhodobě jich zde žije 659
– trvalý pobyt zde má 410 cizinců
– legálně jich pracuje 527