Když pak ale viděl, že je náměstí uzavřené a řidiči dostávají pokuty za vjezd do zákazu, otočil se a nakonec zaparkoval o kus dál.

„Nechápu, proč je Velké náměstí najednou zavřené, parkuju tady vždycky,“ říká Trnka. Nebyl jediný, koho zavřené náměstí nepotěšilo.

Ve čtvrtek totiž na více než polovině plochy Velkého náměstí probíhal Den bez aut. Zahájil ho místostarosta Písku Tomáš Dušek. „Těžko se mi to říká, ale ačkoliv je Den bez aut, náměstí je plné aut. Auta prostě k dnešnímu životnímu stylu patří a nedá se s tím nic dělat,“ dodává.

Počet aut v Písku i v České republice stále stoupá. Potvrzuje to vedoucí odboru dopravy Městského úřadu v Písku Michal Kovařík.

„Samozřejmě se nedá přesně říct, kolik Pískem projede aut, ale jisté je, že dopravní zatížení se zvyšuje. Jednou za pět let se sčítají projíždějící auta na hlavních tazích v Písku a další sčítání vychází na příští rok. Předpokládáme, že množství aut se zejména ve směru Praha–České Budějovice výrazně zvýšilo,“ dodává Kovařík.

Den bez aut začal v deset hodin. Dopoledne si návštěvníci mohli myslet, že jde o špatný vtip, protože vytrvalý déšť odradil téměř všechny lidi, kteří by se programu rádi zúčastnili, a náměstí zelo prázdnotou, vidět byly jen stánky a zaparkovaná auta organizátorů.

Po poledni ale pršet přestalo a děti se začaly zapojovat do probíhající akce. Lovily papírové rybičky udicí s magnetem, házely míčky do kartonu s namalovaným Krtečkem nebo si mohly vyzkoušet, kolik elektřiny vyrobí úderem gumového kladiva do kovadliny.

Město také rozdávalo dětské cyklistické helmy. První z nich dostal Jakub Schenk z 15. MŠ Písek.