Když chtějí mít kolem domu uklizeno, musí vzít sami do rukou podle ročního období igelitové pytle na listí, koště nebo lopaty na sníh.

Tvrdí to ředitelka Úřadu oblastního spolku Českého červeného kříže v Písku Hana Komínková. Prostor v Čechově ulici před pečovatelským domem, kde ČČK sídlí, prý nikdo neuklízí, a stává se tak územím nikoho.

Všechna jednání, která v minulých letech vedla, prý zatím nebyla k ničemu.

„Čistí se Čechova ulice, tohle je jen pár metrů vedle, a nikdo si toho nevšímá. Namísto trávníku nebo štěrku je tu obojí najednou. Roste v tom akorát plevel. Chybí tu lavičky kolem platanu, aby se dalo sedět ve stínu. A to už vůbec nemluvím o úpravě. Živý plot nestříhal nikdo aspoň tři roky, kytky tady nejsou, o okrasné trávy se také nikdo nestará,“ vypočítává ředitelka.

„Teď už to došlo tak daleko, že paní Staňková z pečovatelského domu si pořídila hrábě, a přestože chodí o holi, čistí to tu a sama plevel likviduje,“ dodává.

Technický náměstek Městských služeb Josef Hrádek připouští, že prostor není zrovna centrem jejich zájmu.

„Kytky tady vysazovat určitě nebudeme, ty dáváme jen do středu města. Mohli bychom uvažovat o nějakých dřevinách. Nesouhlasím ale s tím, že bychom živý plot nestříhali. To se možná jen zdá, že je to tak dlouho, protože keře mají velké přírůstky,“ vysvětluje.

Podle něj je trávník špatný proto, že původně měla být místo něj dlažba. „Nakonec tam je mlatová úprava, na dlažbu tehdy nebyly peníze. Určitě se na to ale podíváme a sjednáme nápravu, to slibuju,“ dodává Hrádek.