Přes 20 tisíc platících lidí, 2500 účinkujících a hostů, tisíc lidí v sobotním kostýmovém průvodu, metráky odpadků, 25 let od partnerství Tábora a německé Kostnice a její vítězství nad Táborem ve středověkých hrách. To jsou jen některé údaje letošního, v pořadí již 18. ročníku festivalu Táborská setkání.

Včera skončil Dnem otevřených památek, kdy lidé byli zvyklí bezplatně vstupovat i do objektů, které běžně přístupné nejsou. Letos jim ale měsťanské domy zůstaly zavřené, stejně se museli vzdát cesty táborským podzemím.
„Všechny památky obcházím pravidelně každý rok. Letos jich je o něco méně, ale protože už je všechny znám, tak mi to ani nevadí. Spíš pokaždé čekám, jestli nebude něco nového,“ řekla Věra Mandelíčková ze Sezimova Ústí.

Z devíti otevřených objektů si největší pozornost návštěvníků vydobyly věž děkanského kostela na Žižkově náměstí a hrad Kotnov.
„U nich byly pořád hrozné fronty, ale na věž si počkám vždycky, to by nebyly táborky,“ vysvětlil svou trpělivost při čekání Roman Staněk z Bechyně.
Na věži s barokní trojstupňovou bání dokonce zaznamenali rekordní návštěvnost: do nedělní 12. hodiny dřevěné schody vystoupalo 370 lidí.

Letošní ročník slavností byl ve znamení pětadvacetiletého partnerství mezi Táborem a Kostnicí.
Obě města spojuje osobnost Jana Husa, která německého obchodníka Herberta Schenka svedla k myšlence na vzájemnou spolupráci měst. Pochopení pro inciativu našel již v 70. letech u ředitele Jihočeských památek a pozdější předsedy městského národního výboru Karla Bicana. Oficiální partnerství pak Tábor s Kostnicí podepsaly 11. června 1984.
Pamětní Zlatý glejt ke čtvrt století trvající spolupráci podepsali v sobotu starostové obou měst Hana Randová a Horst Frank. Vrchní starosta Kostnice si pak domů odvezl i klíč k bráně Tábora.

K oslavám patřil i husitský trojboj mezi městy. Vítězství v něm nakonec připadlo Kostnici. Nerozhodný stav ale musel rozhodnout až závěrečný rozstřel.
Program festivalu gradoval v sobotu večer vystoupením Lucie Bílé a kubánské kapely Mezcla se zpěvačkou Tandou.
„Moc dobře se nám tu hrálo, bylo to super. Hlavně lidi. Pokud byste chtěli, zase do Tábora přijedeme,“ řekla pro Deník zpěvačka Tanda.
Se spokojením opouštěla Tábor i Lucie Bílá. „Táborská setkání jsou úžasná.“