Jeden panelák namačkaný na druhém, nedostatek zeleně, parkovacích ploch a dětských hřišť, takové je největší písecké sídliště Portyč, kde na jeden hektar připadá 410 obyvatel.

„Já se ani nedivím, že se odtud lidi stěhují pryč a bytů se zbavují i pod cenou. S obyvateli v protějším paneláku si doslova koukáme do talíře. Když se s návratem z práce zpozdíme, jezdíme kolem dokola, než zaparkujeme. Chybí tady místa pro odpočinek a sport,“ vypočítává nedostatky Zdena Smetanová.

Život lidí v Portyči by měla radikálně změnit revitalizace za 200 milionů korun, z toho 106 milionů je dotace z Evropské unie v rámci Integrovaného plánu rozvoje města.

Program revitalizace připravuje město již několik let a Portyčáci měli možnost se několikrát k návrhům architekta Vladimíra Děrdy vyjádřit. Největší dohady byly kolem úprav komunikací. Část obyvatel požadovala umístění parkovišť na okraj sídliště, další část zase chce mít auta pod oknem , kde bydlí.

Lidé si přáli úpravu dětských hřišť, umístění kamer městské policie, rozšíření zeleně a počtu laviček a další úpravy. První stavební práce již začaly v lokalitě Stínadla, kde je nejstarší zástavba sídliště.

Na úpravu veřejných prostranství je určena polovina z dvousetmilionové částky. Druhá půjde na rekonstrukci a modernizaci bytových domů. Město Písek již vyhlásilo první výzvu k podání žádosti o dotace. Mezi žadatele může být rozděleno 35 milionů korun. Žádat mohou všichni vlastníci bytových domů, město, bytová družstva, společenství vlastníků, případně další právnické i fyzické osoby.

„Zájemci mají šanci získat až šestatřicet procent uznatelných nákladů. K tomu, aby vlastníci domů měli dostatek informací a podkladů, bude sloužit seminář, který se ve středu 16. září od 8 hodin uskuteční v Regionální kanceláři Centra pro regionální rozvoj,“ připomněl manažér projektu Petr Jelínek z odboru rozvoje, investic a majetku města Písku.

Výzva se týká domů v ulicích Třebízského, Vinařického, Jablonského, Na Stínadlech, Na Pěníku a Přemyslovy a částí ulic Čechovy, Dvořákovy, Pražské a Topělecké.

Peníze z dotace lze použít například na zateplení fasády, výměnu oken, dveří, odstranění statických poruch domů, rekonstrukce a modernizace lodžií a balkonů. Žadatelé musí mít zpracovanou projektovou dokumentaci, rozpočet a předepsané audity.

Zároveň je nutné zajistit si úvěr na předfinancování projektu.

V Portyči na ploše 11 hektarů žije 4800 lidí, což je osmina všech obyvatel města. K zlepšení životních podmínek zdejších obyvatel má přispět rozsáhlá revitalizace, jejíž náklady dosáhnou 200 mil. korun. Město získalo dotaci z Evropské unie ve výši zhruba 106 milionů korun.