Kvalitu vody před různými škodlivými látkami, ale také například před teroristickými útoky by do budoucna vedle přístrojů a ryb mohli spolehlivě ohlídat raci říční a kamenáči.

„Rak má velice citlivé senzory a je schopen rychle reagovat na změnu prostředí. Může být tedy spolehlivým indikátorem ochrany vod,“ uvedl,“ Pavel Kozák, ředitel Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického ve Vodňanech.

Problém je ale v tom, že původní raci v našich tocích a rybnících jsou vytlačováni druhy dovezenými z amerického kontinentu, které roznášejí račí mor.

Akutní nebezpečí rozšiřování nepůvodních druhů raků hrozí celé Evropě. Shodli se na tom odborníci z 15 zemí na Mezinárodní konferenci i účastníci národního semináře. Obě akce se v tomto týdnu konaly v písecké Sladovně.

Vědci chtějí zabránit rozšiřování nepůvodních raků hlavně vzděláváním veřejnosti. Lidé by neměli koupené raky pouštět do volné přírody. Dalším úkolem je urychlit diagnostikování račího moru.

„Prioritou je rovněž aktivní ochrana našich druhů raků. Znamená to vyhledávat vhodné lokality, říkáme jim Noemovy archy, a raky tam přemístit. Musí to však být pod odborným dohledem,“ zdůraznil Pavel Kozák.

Jedna taková „Noemova archa“ je v Píseckých horách a účastníci konference se s ní mohli seznámit.

Využití raků jako indikátorů čistoty a kvality vody již delší dobu zkoušejí vědci z Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického (VÚRH).
„Společně s kolegy ze zahraničí jsme při experimentu využili přístroj, který je schopen snímat srdeční tep raka a vypočítat tzv. stresindex v reakci na některé látky. Použili jsme sůl a reakce raka byla velmi rychlá,“ uvedl k výsledkům pokusu ředitel VÚRH Pavel Kozák.

Ve světě se dosud využívají různé systémy, převážně s rybami. U nás jsou to pstruzi duhoví.

„Dlouhodobě je využíváme v úpravně vody Plav. Pstruzi jsou v akváriu, kam je přiváděna surová voda z Římovské přehrady. Nejrychleji vyhodnotí kvalitu vody, v případě její kontaminace by rychle uhynuli, takže pokud by takový případ nastal, okamžitě by byl zastaven přívod vody z Římova a nejeli bychom na vodu z náhradních zdrojů,“ uvedla mluvčí společnosti Vodovody a kanalizace Jižní Čechy Renáta Kollarczyková.

Spolu s rybami by v budoucnu mohli kvalitu vody hlídat také raci. Podle názoru odborníků je rak na kvalitu vody daleko citlivější než jsou ryby. „Pokud pstruh uhyne, víme teprve potom, že je ve vodě něco špatně. Rak reaguje daleko rychleji i na sebemenší změnu kvality vody,“ dodal Pavel Kozák.
Výzkum raků ke jedním z cílů centra, které by při VÚRH ve Vodňanech mělo být vybudováno za pomoci evropských peněz.

VÚRH, který je součástí Jihočeské univerzity, již o dotaci zažádal. Pokud ji dostane, výzkumné centrum vznikne do dvou let.

Místostarostku Hanu Rambousovou těší, že setkání významných odborníků se koná právě v Písku. Jako učitelka biologie má radost z péče věnované návratu původních druhů našich téměř největších sladkovodních bezobratlých živočichů. „Měli bychom se řídit zákony přírody, jen tak jí porozumíme, a hlavně ji nezničíme. Příroda je proti nám ve výhodě, může existovat i bez nás,“ myslí si Hana Rambousová.

Zachovat druhy raků, které historicky patří do české přírody, bude právě úkolem nového vodňanského centra.