Některé obce na Písecku mají problémy s kvalitou pitné vody. Trápí je hlavně zvýšený obsah dusičnanů. Informaci potvrdila Libuše Röhrichová z písecké hygieny. „Ano, některé obce problémy mají. Musí žádat o výjimku a dělat opatření ke zlepšení situace.“

S dusičnany chtějí rázně skoncovat v Orlíku. „Za vysoký obsah dusičnanů může nejspíš hnojení polí. Se zemědělci jsme mluvili, ale pochybuji, že by kvůli nám přestali hnojit,“ řekl starosta Orlíka nad Vltavou Jiří Štrajt. „Trvalo by dlouho, než by se situace zlepšila. Dusičnany jsou totiž v půdě i ve spodní vodě,“ dodal starosta.

Obec proto vyhlásila výběrové řízení na projektovou dokumentaci opravy vodovodní sítě, automatické tlakové stanice a hlavně úpravny vody. Dokumentace bude stát více než čtvrt milionu, do staveb bude třeba investovat 12 milionů korun, které chce obec pokrýt z evropských fondů. „Jsme připraveni na desetiprocentní spoluúčast, kdyby bylo třeba, vezmeme si i úvěr,“ doplnil Štrajt.

V Králově Lhotě jsou ve vodě nejen dusičnany, ale i mangan. Výjimku mají do roku 2011 a pak by rádi vybudovali úpravnu vody.

„Letos chceme dokončit projekt a příští rok snad začít se stavbou,“ sdělil starosta Jiří Soukup. „Máme potrubí staré i třicet let a je zanesené manganem. Ten pochází z vrtu hlubokého třicet metrů,“ dodal. V Letech vyřešili otázku dusičnanů nákupem filtru.

„Stál 40 tisíc korun, jde přes něj voda do restaurace a bytů. Někteří lidé, kteří berou vodu z vlastní studny, si koupili vlastní filtr,“ řekla starostka Letů Blanka Hlavínová.

Lidem, kteří dlouhodobě pijí vodu s vysokým obsahem dusičnanů, hrozí zvýšené riziko rakoviny jater, žaludku, tlustého střeva i močového měchýře.