Dvaatřicetiletý Josef Trnka si chtěl spolu s manželkou koupit na Písecku pozemek pro výstavbu domku. „Chtěli jsme si vzít hypotéku, ale ženu propustili z práce, a v bance nám řekli, že nám nepůjčí,“ líčí.

„Krize je znát,“ říká o prodeji městských pozemků určených pro stavbu domků starosta Mirotic Milan Brunclík. Ze šestnácti parcel, které město nabízí už zhruba rok, je stále pět volných.

„Po prodeji dvaceti čtyř parcel jsme loni odkoupili další soukromé pozemky a připravili nové stavební parcely, poptávka však trochu ustrnula,“ uvedl starosta Brunclík.

O něco horší je to v Bernarticích. Místní zastupitelé schválili prodej jedné stavební parcely ve spodní části lokality Posvátný. Do původního březnového podání žádosti se nikdo nepřihlásil.

„Pozemek jsme stále neprodali, hodně nás to překvapilo,“ řekl starosta Pavel Souhrada a doplnil, že stejná situace platí i pro prodej pozemku v Srlíně. „Asi jsme s nabídkou přišli ve špatnou dobu,“ postěžoval si Pavel Souhrada.

I Milevsko vnímá pokles zájmu o stavební parcely. Město zrušilo v červenci opakované výběrové řízení na pronájem pozemků v lokalitě U Václavského. „Vzhledem k probíhající finanční krizi a zdrženlivosti investorů žádná developerská firma neprojevila o lokalitu zájem,“ přiblížil místostarosta Michal Polanecký. Milevsko podporuje lokality Pod Zvíkovem a Ke Strouhám, kde investoři s bytovou výstavbou začali.

Písek momentálně žádné rozparcelované pozemky neprodává. „Zájem by ale byl,“ uvedla Lenka Jandová z odboru rozvoje, investic a majetku města.