Ve čtvrtek zničila bouře s kroupami téměř veškerou úrodu ve Skalách. Ovoce je potlučené a stržené, stejně tak zelenina v zahradách a polích.

Sotva se z toho lidé vzpamatovali, přišla v sobotu nová pohroma. Tentokrát zaplavila obec voda.


"Asi ve tři hodiny odpoledne přišla bouřka s ní silný déšť. Voda se začala valit obcí, kanalizace nestíhala. Zaplavilo to jeden byt a několik sklepů," líčila starostka obce Pavla Poláčková.

Voda se rozlila také po okolních parcelách. Tvrzský rybník se zaplnil až po okraj a jeho hladinu chodili celou noc hasiči a lidé z obce kontrolovat. "Vypadalo to, že se protrhne," dodala starostka.

Celý zbytek dne a neděli pak ve Skalách likvidovali následky pohromy a vodu ze sklepů. Rybník je zaplněný až po okraj a další déšt či bouřka by jej mohly dokonce poškodit. Hasiči s vysáváním sklepů skončili v jedenáct hodin v noci, stav se zdál být v tu dobu stabilizovaný. Starostka si ale pochvaluje pomoc okolních obcí.

"Přijeli k nám hasiči z Protivína, ti nám půjčili čerpadlo, z Písku přivezli Savo a další pomůcky, přijeli také dobrovolní hasiči z Drahonic, Heřmaně a Štětic. Ti pak museli odjet do Kloub," doplnila starostka.

Když přišla pohroma, místní hasiči byli zrovna na druhém konci okresu ve Zbelítově na soutěži. Voda ve Skalách narušila i komunikace. Díky tomu, že není ještě posečeno obilí ani louky se voda mohla aspoň trochu zachytit v polích.