Jaký odhadujete vývoj situace za stavu, kdy voda kulminovala a jen pomalu klesá?

Myslím, že voda se nevrátí hned do koryta. Lidé se asi hned na druhý den domů také nevrátí. Je to výškou hladiny Otavy, ta sice klesá, ale mezi Heřmaní a Protivínem to může stát 14 dní.

Dá se to srovnávat s rokem 2002?

Nedá, hladina, byla podstatně vyšší a lidi nebyli připraveni na něco takového, nevynosili nábytek, nevyklízeli.

Jak to probíhalo teď?

My jsme se to vlastně dozvěděli v neděli ráno ve tři čtvrtě na tři. Svolali jsme povodňovou komisi v půl čtvrté a rozhodovali jsme se, kdy to lidem říct, jestli už ve čtyři hodiny nebo stačí v pět. Měli jsme informace, že by voda měla přijít už dopoledne.

Nechtěli jsme je plašit, tak jsme jim to oznámili po páté hodině. Měli čas se vystěhovat a měli kam. Nakonec ta voda přišla daleko později, než se čekalo. Měli jsme i pocit, že jsme jim to nakonec řekli zbytečně, že jsme způsobili paniku a špatně je informovali. Všude už byl druhý stupeň a kdyby voda nepřišla, tak by nás snad museli zabít.

Měli skutečně kam s těmi věcmi jít?

Uskladnili jsme jim i mrazáky, kdyby nešla elektřina, aby o to nepřišli a nábytek, máme ho tady na obecním úřadě nebo i v hasičárně.

Byli jste na to od minulé povodně připraveni?

Máme povodňovou hlídku, měli jsme z jedné firmy půjčené nákladní auto, na kterém převáželi věci. Všichni tady mají své příbuzné nebo známé, ke kterým šli. Evakuační středisko jsme pro těch čtyřicet lidí ani nemuseli zřizovat. Lidé byli dřív na vodu zvyklí, ale rok 2002 je docela zlomil.

Co bude dál?

Musíme počkat, až voda opadne. Všichni nám nabízejí pomoc. Budeme ji ale potřebovat, až se bude vyklízet a uklízet. Škody tentokrát do milionů nepůjdou. Budeme potřebovat vysoušeče, čisticí prostředky. Ale o to už se bude starat nový starosta.