Dostat se k lahvi tvrdého alkoholu a piva nebyl pro šestnáctiletého kolegu přistředečním testu píseckých obchodů vůbec žádný problém.

Penny Market

Prodat šestnáctiletému zákazníkovi láhev mládeží oblíbeného Jelzina nečinilo pokladní těžkosti. Občanský průkaz vidět nechtěla, na věk se neptala. Když jsme se za minutu vrátili s lahví a chtěli zavolat vedoucí, byla prodavačka viditelně zaskočena.

Zástupkyně vedoucího, která přišla téměř okamžitě, se nejdříve radila s kýmsi na telefonu. Myslela si totiž, že jsme inspekce.

Když se dozvěděla, že jsme novináři, její chování se změnilo. „Jaké k tomuhle máte oprávnění?,“ ptala se nepatřičně a nazlobeně zástupkyně vedoucího píseckého Penny Marketu. To bylo jediné vyjádření, které jsme získali.

To, že v prodejně právě prodali šestnáctiletému studentovi láhev tvrdého alkoholu, ženu nijak zvlášť netrápilo. U pokladny jsme alkohol vrátili a dostali zpět peníze.

Tesco

Jednoznačně nejhorší obchod našeho testu. Kolega si vybral dvě dvanáctistupňová piva Pilsner Urquell, která také bez problémů koupil.

Sešli jsme se a zamířili na informace. Pracovnice nám sem zavolala ředitele obchodu. Když po dvou telefonátech a patnácti minutách přišel, odmítl se vyjádřit. Nejdříve tvrdil, že pokud chceme písemné vyjádření ještě ten samý den, je to vydírání. To, že nezletilý kolega koupil alkohol, ho zjevně netrápilo. Nakonec nás odkázal na tiskové oddělení.

Jeho pracovnice Jana Háková ochotně vysvětlila výsledek testu. „Jedná se o ojedinělé selhání lidského faktoru. Pochybení konkrétní zodpovědné zaměstnankyně bude neprodleně disciplinárně řešeno. Zároveň budou všichni zaměstnanci opakovaně proškoleni, aby se podobná situace v budoucnu neopakovala,“ napsala Háková.

Piva jsme nechali na informacích, kde nám také vrátili peníze.

Kaufland

V tomto obchodě nekladli u kasy kolegovi také žádné překážky. Koupil jednu láhev likéru Santa Maria s vanilkovou příchutí. Dvě vedoucí nás poté odkázaly na tiskové oddělení s tím, že nemají oprávnění se vyjadřovat. Mluvčí Kauflandu Michael Šperl se vyjádřil obratem.

„Na všech našich prodejnách platí přísný zákaz prodeje alkoholu osobám mladším osmnácti let. Naši zaměstnanci jsou v tomto směru velmi důkladně školeni,“ napsal Šperl. I v Kauflandu nám pracovnice informací vrátila peníze za testovací nákup.

Lidl

Tento obchodní řetězec ve včerejším testu obstál jednoznačně nejlépe. Pokladní sice láhev vodky Rachmaninoff prodala, ale zástupce vedoucího prodejny Martin Toucha, který se pohyboval kousek od pokladny, se k problému postavil sympaticky, klidně a vstřícně.

„Prý nestíhala. To ale není omluva. Zaměstnanci jsou vázáni tím, že musí chtít vidět občanský průkaz. Takže to, že nestíhala, mě nezajímá. Pokladní projde znovu důkladným školením,“ ujistil nás Toucha.

Hypermarket Albert

Poslední zastávka a pokus o nákup jihoafrického vína se čtrnácti procenty alkoholu Stormhoek. Přibližně pětatřicetiletá žena u pokladny ho kolegovi prodala bez mrknutí oka.

Další cesta vedla opět na informace. Pracovnice nám zavolala manažera prodejny Romana Hrnečka, který se nejdříve nechtěl vyjádřit na diktafon, ale nakonec nám krátké vysvětlení podal.

„Jde o hrubé porušení pracovní kázně, které budeme disciplinárně řešit. Pokladní procházejí školením, vědí, co mají dělat. Všichni budou znovu proškoleni,“ vysvětlil Hrneček. Vzápětí volal na kobereček pokladní, která alkohol prodala. I v Hypernově nám za silné víno peníze vrátili.

Koupit v píseckých obchodech alkohol není tedy pro šestnáctiletého studenta vůbec žádný problém.

ONDŘEJ ŠMÍD, KAREL KREML