Podle velitele hasičů Václava Šupitara bylo možné přibližně v polovině domů už začít čistit. Zbylá polovina z dvaceti zatopených domů čeká stále na to, až voda úplně opadne.

„Je tu dobrá parta hasičů, opravdu pomáhají,“ potvrdil Jiří Leskovec, kterému teče řeka Blanice přímo za plotem, podél něhož je naskládáno nejméně 10 kubíků metrového dřeva.

„Měli jsme štěstí, kdyby šla voda výš, možná by nám dřevo odplavalo. Dobré je i to, že betonový val na druhé straně řeky je níž než na této a tak se voda první rozlije na opačné straně na louky,“ řekl.

Leskovec patřil k těm, kteří už mohli začít čerpat vodu ze zatopené zahrady. Záplava bahna se do bytu naštěstí nedostala, příval se zastavil jen pár centimetrů před vchodem do domu.

„Žili tady naši předkové, my tu budeme žít taky. Prostě ta voda občas přijde. Už jsme vycvičení, víme, co zachraňovat jako první a co ne,“ dodal.

Ze zahrady, která byla ještě pod vodou, už voda opadávala. Částečně se ji podařilo vyčerpat. „Když bude sluníčko, za pár dní to vyschne a bude zase dobře,“ myslí si.

O poznání zdrceněji seděli jen o pár kilometrů dál manželé Růžičkovi. V Protivíně patřili k těm, jimž se voda prohnala domem. Sotva jej zrekonstruovali, mohou začít nanovo. „Už jsme dnes unavení. Zítra musíme do práce,“ potvrdili.

Voda opadla a zůstalo jen bláto.

„Potřebujeme hlavně rukavice, čisticí prostředky, Savo. Desetkrát se nás tu byli ptát, jestli něco nepotřebujeme, přijeli autem, ale že by tohned dovezli, to ne. To nám moc nepomůže, když si pro to uprostřed práce ještě musíme zajít. Když takhle s prázdným autem přijeli poněkolikáté, už jsem byl vzteky bez sebe,“ dodal.