Rodině Svobodových chybí už skoro dva měsíce jejich psi.

Arwen a Dailee utekly ze zahrady rodinného domku už poněkolikáté. Vždycky se však spolu proběhli a vrátili. Jinak tomu však bylo 12. května, kdy je doma viděli naposledy.

„Tentokrát asi nenašli cestu domů. Hned na druhý den jsme se rozjeli je hledat. Lidé je viděli v Heřmani. Vylepili jsme všude možně letáčky, inzerovali v novinách, informovali jsme policii, ale marně. Pak je 19. května viděli u Stašovského rybníka u Dobeve," pokračuje majitelka.

"Tak jsme je tam po celém okolí hledali následujících několik dní, celou sobotu hledali v Čížové, ale nenašli jsme je. Naposledy byli spatřeni 31. května v Nové Vsi u Čížové. Od té doby je stále marně hledáme a voláme. Šíříme informace mezi lidi, ale zatím se nám nikdo neozval,“ říká se smutkem v hlase Iva Svobodová.

Stejně jakojí či manželovi se po přátelských samojedech stýská i jejich třem dětem.

„Máme informaci, že pejsci jsou snad určitě u někoho doma, ale bohužel nevíme, jestli jsou si ti lidé vědomí toho, že je tak dlouho hledáme. Třeba se jich někdo ujal a neví, kde hledat majitele, myslí si.

Fenku Arwen koupili Svobodovi na Vánoce 2006, druhou fenku o čtyři měsíce později.

„Myslíme si, že psi do velké rodiny patří, proto jsme je kupovali. Děti psa milují a oni nám to oplácejí náklonností a láskou,“ dodává smutně.

Iva Svobodová se domnívá, že pejsci mohou být někde v okolí Písku. Lidé, u kterých psi možná jsou, si na ně už zvykli a neradi by se s nimi loučili.

Je dokonce rozhodnutá, v případě, že by noví majitelé opravdu psa chtěli a ona se přesvědčila o tom, že se jedná o lidi hodné a láskyplně se chovající ke zvířatům, dát darovat jim štěně z prvního vrhu jako poděkování za to, že se o její psi po útěku starali.

„Určitě bychom se domluvili , byla bych jim vděčná za to, že se o ně dobře po útěku starají,“ Upřesňuje.

Samojedi jsou poměrně neobvyklé plemeno, jsou to velcí světlí bílí chlupatí psi. „Lidé by si jich určitě všimli. Budeme vděčni za každou informaci. Jedna z fenek potřebuje léky, které nedobrala. Moc je chceme najít,“ dodává.