Opilých lidí v ulicích města přibývá. „Zvyšuje se počet případů nevhodného chování hlavně bezdomovců a zvláště alarmující je počet opilých mladých do osmnácti let,“ upozornil velitel Městské policie v Písku Jan Liška.

Vymezené lokality: Centrum města, Výstaviště, pravý břeh Otavy od Fügnerova nám. k Jiráskovu mostu a Kollárova ulice, levý břeh od Kamenného mostu, sídliště Portyč, parky, sídliště M. Horákové, Jih, Logry a Hradiště , v obchodních zónách do 100 metrů od staveb včetně prostranství před stanicí ČD.

Podle přestupkového zákona je u mladých do 18 let odpovědný ten, kdo jim alkohol prodá nebo podá. „Děti však většinou tvrdí, že si alkohol nekoupily, ale našly ho, a tak není koho postihnout,“ dodal Liška.

Strážníkům by měla pomoci nová vyhláška, schválená ve čtvrtek uplynulého týdne zastupitelstvem. Vymezuje lokality, kde je zakázáno pití alkoholu na veřejných prostranstvích. Porušení může být potrestáno pokutou až do výše tisíc korun.

„Pro bezdomovce, kteří popíjejí hlavně u supermarketů a nádraží, bude největším trestem, když jim strážník lahev s alkoholem odebere,“ myslí si Liška. Vyhláška se nevztahuje na předzahrádky, stánkový prodej, trhy, společenské a kulturní akce.

Vyhláška nezískala jednoznačnou podporu zastupitelů. „Existuje již dostatek zákonných prostředků, je třeba je důsledně využívat, Nová vyhláška občany diskriminuje,“ uvedla Eva Veselá.

Vyhláška začne platit 1. července. Podobnou již mají Strakonice, Jindřichův Hradec, Soběslav a Týn n. Vlt.