Zhruba po roce od dokončení rekonstrukce objektu byly včera ve Sladovně slavnostně otevřeny dvě stálé expozice.

První je věnována píseckému rodáku Radku Pilařovi. Je autorem televizního Večerníčku a dalších pohádkových postaviček, které provázely dětstvím už několik generací.

„Příběhy loupežníka Rumcajse a jeho synka Cipíska jsem četla synovi a teď vnukům. Rádi je poslouchali a snad ještě raději si prohlíželi Pilařovy ilustrace. Už se těším, až je o víkendu přivedu jeho expozice ve Sladovně,“ uvedla Radmila Semerádová z Písku.

Expozice věnovaná Radku Pilařovi nabízí návštěvníkům na ploše téměř 190 čtvrerečních metrů nejen jeho ilustrace a další obrázky, ale na fotograficích a filmech přibližuje život a bohatou tvorbu tohoto výtvarníka. Autoři projektu Jan Kříž a architekti Vladimír Bouček a Jan Bouček koncipovali tuto část velmi originálně.

„Návštěvník se ocitá přímo v Pilařově světě s pocitem, že si mistr jen na chvilku někam odskočil," připomněl ředitel Sladovny Jiří Hladký.


Expozicí byla příjemně překvapena výtvarníkova manželka. „Je to pocta nejen Radkovi, ale i jeho generačním kamarádům, architektu Vladimíru Jestřábovi, režiséru Jaroslavu Papouškovi, básníku Josefu Brucknerovi a dalším. Jejích přátelství přerostlo v umělecké počiny, které prověřil čas,“ říká Ludmila Pilařová a připomíná podíl dcery Barbory a jejího manžela Víta Komrzího na vzniku expozice a zejména na uspořádání rozsáhlého díla Radka Pilaře.

V levém křídle Sladovny byla včera otevřena i druhá stálá expozice s názvem Po stopách ilustrace. Autorkou scénáře je Blanka Stehlíková.

„Tento projekt živou a atraktivní formou podává přehled české ilustrační tvorby a představuje její tvůrce, jako jsou Josef Lada, Josef Čapek, Ondřej Sekora, Jiří Trnka, Květa Pacovská, Adolf Born, Petr Sís a další,“ připomněl Jiří Hladký. Ocenil dále podíl bývalého starosty Písku Luboše Průši a manželů Jitky a Petra Kotrbových, kteří iniciovali vznik stálých expozic.

Sladovna svoji činností zaujímá stále významnější postavení v kultuře a cestovním ruchu města i celého regionu. „Toto postavení ještě umocňují jedinečné a naprosto orginální stálé expozice,“ zdůraznil místostarosta Písku Tomáš Dušek a pokračoval: Jsem rád, že již výstavy sem přilákaly velké množství dětí a mládeže, že se Sladovna stává cílem školních výletů a exkurzí. Na druhé straně masíme vážit vkládané městské prostředky a Sladovna už hledá i jiné zdroje financování.“

Také krajský radní František Štangl ocenil přínos Sladovny pro celý jihočeský region. „Byl bych rád , kdyby projekt pokračoval stálými expozicemi o animovaném i hraném dětském filmu. Bylo by možné využít i přeshraniční spolupráci, vždyť na příbězích pana Tau a dalších pohádkových příbězích vyrotlo několik generací u nás, ale i v Rakousku a Německu,“ myslí si František Štangl.

První část rekonstrukce objektu bývalé sladovny, která je významnou stavební památkou, stála téměř 130 milionů korun. Byla financována z prostředků EU města Písku a státu. Kromě stálých expozic jsou zde rozsáhlé prostory pro výstavy, tvrůrčí dílny a další kulturní a společenské akce.