Už dva roky se snaží městská policie získat do Písku další preventivní radary. Podle několikaletých zkušeností totiž řidiči radar respektují.

Až přes devadesát procent z nich před ním zpomalí na povolenou rychlost. Pořízení radaru přitom vyjde přibližně na sto tisíc korun.

Pět let slouží městské policii první a jediný radar, který má k dispozici od roku 2004. Tehdy byl umístěn na Zborovské ulici a zaznamenal průjezd 25 až 30 tisíc aut v jednom směru.

„Tam nám podle statistiky řidiči dodržovali rychlost v 80 až 85 procentech případů, což je dobré číslo,“ řekl velitel městské policie Jan Liška.

Přibližně tři roky je přesunut radar na ulici Strakonickou, kde sice projede za měsíc přibližně jen 73 tisíc aut, ale úspěšnost je tady ještě vyšší. „Na Strakonické při příjezdu do města evidujeme přes 90 procent řidičů, kteří rychlost dodržují,“ dodal Liška.

V Písku jsou další velmi frekventované ulice, kam by policie ráda radar umístila.

Lidé z Václavského předměstí, kde zařízení prozatím je, se ho ale nehodlají vzdát. Vědí, že bezpečnost by se tím na frekventované silnici rázem snížila.

Jediným řešením je pořídit radary další. Po dva předchozí roky však požadavek na jejich pořízení neprošel, neboť se finanční prostředky v rozpočtu města nenašly. Vzdát to však velitel v žádném případě nehodlá.

„Když jsme radar pořizovali, byly obavy, že si řidiči akorát podle něj budou zkoušet rychlost aut. Opak byl pravdou, respektovali ho,“ dodal Liška.

Občané Kollárovy či Harantovy ulice, kde už došlo k několika zraněním chodců, by jej ovšem přivítali, neboť na jejich ulici je skutečně zvýšený pohyb vozidel, jelikož se jedná o průtah městem.

„Přejít tu je o nervy. Řidiči nezastavují a hlavně večer jezdí jako blázni,“ posteskl si Kamil Flasar na Harantově ulici.

Starosta Miroslav Sládek připustil, že řidiči určitě podvědomě rychlost sníží. Domnívá se ale, že bezpečnost je zaručena i dohodou uzavřenou mezi městem a Policií ČR, podle které by preventivní kontroly měla vykonávat ona.

„Je to také otázka toho, jak budeme shánět prostředky na zajištění dalších radarů,“ řekl Sládek.

Při měření na Strakonické ulici v minulém týdnu policisté přibližně hodinu a půl měřili řidiče jedoucí po této ulici. Během devadesáti minut zaznamenali osmkrát překročení povolené rychlosti, z toho v polovině případů o více než dvacet kilometrů v hodině.