Dvě třetiny obyvatel Smrkovic řekli jednoznačné ne bioplynové stanici, kterou se soukromý investor chystá postavit poblíž této místní části Písku.

Ke Smrkovickým se přidávají také lidé ze Semic a sídliště Jih.

„Vadí nám především umístění bioplynové stanice prakticky uprostřed bytové zástavby, dále hrozba velké dopravní zátěže i zápach při nedodržení technologie. Z jedné strany skládka a z druhé se chystá bioplynová stanice, to už je moc,“ zlobí se předseda Osadního výboru Smrkovice Jaroslav Putschögl.

Smrkovickým vadí, že jim investor neříkal pravdu.

Měl mít uzavřenou dohodu se ZOD Hradiště o pronájmu pozemků, případně o pěstování kukuřice a vojtěšky.

„Družstvo však s dohodou nesouhlasí a hmota pro bioplyn se bude dovážet z Mirotic nebo Protivína. To by znamenalo ohromnou dopravní zátěž. Investor navrhuje cestu přes Semice, ale to zase zatíží tuto část,“ vysvětluje Putschögl.

Naopak zástupce investora pokládá bioplynovou stanici za dobré řešení problému bioodpadu. „Stanice by byla schopna zpracovat až 80 procent píseckého bioodpadu,“ tvrdí Milan Kajtman.

Vybudování bioplynové stanice u teplárny se nelíbí ani většině radních a zastupitelů města.

„Souhlasím s budováním alternatiních zdrojů energie, přednost ale dávám jaderné energii. Když bioplyn, tak ale stanici ve vhodné lokalitě, nejlépe v zemědělském areálu,“ myslí si radní za ODS Jiří Káca.

Bioplyn má být zdrojem pro výrobu tepla. Město však nemá zájem o jeho odběr, protože Teplárna Písek, jejímž je majoritním vlastníkem, nemá kapacitu vyčerpanou.