Písecké obchody, podnikatelé a živnostníci zjevně přicházejí o významnou zákaznickou skupinu: maminky s kočárky.

„S kočárkem se skoro nikam nedostaneme,“ tvrdí dvě maminky s kočárky na zahrádce Café Mystic.

Raději nikam nejdeme. Ani tady se dovnitř jen tak nedostaneme. Jenom na zahrádku. A často nás z obchodu rovnou vyhazují,“ doplňují.

Podobné je to i jinde. V restauraci V Koutě posílá personál náš kočár s dvojčaty do koutku, zatímco my obědváme v rohu opačném.

Personál v Park Café připouští kočár s pokrčeným nosem pod podmínkou, že nebude nikomu překážet.

Spousta obchodů na Velkém náměstí se s tím ani nepotýká. Třeba hračkářství Pompo, drogerie Schlecker, pekařství a prodejna elektra Reta computer jsou pro kočárky nedostupnou pevností.

Masivní schodiště ještě před vchodem do prodejen je dál nepustí.

Lékárna na náměstí má schodů jen několik a vedle vchodu zvonek, ale maminka, která si tu právě koupila lék proti kašli pro své batole, nechala kočárek i s dítětem venku. „Nezvonila jsem, nechtěla jsem obtěžovat,“ vysvětluje. „Kdybych lék neměla na předpis, zašla bych pro sirup do Rossmanna, tam se nakupuje s kočárem dobře. Jinak se s kočárem skoro nikam nedostanu. Jako by kočáry byly něco nežádoucího,“ tvrdí.

Přesvědčili jsme se o tom i v domě číslo 6, kde má ordinaci několik lékařů. Jenom zubař v přízemí má bezbariérový přístup. Dětská gynekologie i alergologie – imunologie jsou v patře bez výtahu.

Autobusem jedeme do nemocnice. Do nového autobusu se kočár vejde bez problémů. Starý autobus pojme kočár jen jeden. Zůstáváme stát na chodníku.

Okresní soud pouští kočárky jen do průjezdu, dál si maminky děti musí nosit.

„Správně sem kočáry nesmí vůbec,“ říká ostraha u vchodu. „Ale někam maminky kočár dát musí,“ připouští.

Městský úřad je hlavním vchodem nedostupný. Nepřístupnost řeší tak, že na požádání vyšle dolů příslušného úředníka. Nádvoří Sladovny je naopak příkladným vzorem, jak by bezbariérová místa měla vypadat.