„Nelíbí se mi, že vjezd do centra mi pořádající agentura povolila jen v pátek do deseti dopoledne a v sobotu do osmi ráno. Bydlím tady a slavnosti jsou mi ukradené, chci jen svobodně žít. A kromě toho potřebuji jet spíš k večeru, ráno je mi to k ničemu,“ řekl Kopecký.

S tím nesouhlasí Robin Mikušiak z pořádající agentury Free Production. „Představte si, že by v davu, který je v centru, jezdila auta. Výsledkem by byly mrtvé děti nebo zajetí chodci. Naší prioritou je absolutní bezpečnost. Lidé jsou ale bohužel líní a nejsou ochotni na pár dní trochu změnit svůj režim,“ řekl Mikušiak.

Ilona Žižková z odboru dopravy městského úřadu vysvětlila, že uzavírky související se slavnostmi jsou povolené. „O povolení uzavírky žádala pořádající agentura Free Production, náš odbor je schválil. O dodržování zákazu se teď stará agentura. To, jak jsou dodržovány podmínky smlouvy, budou samozřejmě úředníci kontrolovat,“ sdělila Žižková.

Kritický názor na slavnosti mají ale i jiní lidé z centra Písku. „Vlastním tu byt a jeho cena jde dolů. Když se lidé dozví, že je tu několikrát ročně takový hluk, že se nedá spát, nemají zájem,“ tvrdila Jana Vaňková z Písku.

„S hlukem se musí počítat. Ale my vykonáváme vůli města. Město ví, že slavnosti dají vydělat podnikatelům a prospějí pověsti Písku jako kulturního města. Je mi strašně líto, že se třeba někteří lidé nevyspí, ale nedá se s tím nic dělat,“ oponoval Mikušiak.

Písečtí, kteří si stěžují na hluk, nemají šanci uspět. Vysvětlila to Libuše Röhrichová z písecké hygienické stanice.

„O měření hluku by museli požádat v předstihu, rozhodně hygienici nepřijedou na zavolání. Měření provádí Zdravotní ústav v Českých Budějovicích. Ale u těchto akcí se nám snad ještě nestalo, aby si někdo stěžoval. Pokud se měří hluk, mělo by být možné – pokud je zjištěno překročení limitů – zjednat nápravu. U krátkodobých akcí to ale možné není a lidé s hlukem většinou počítají,“ informovala Röhrichová.

Obyvatelům se také nelíbí slova na vjezdové kartě. „Je zakázáno stání vozidla v zóně městských slavností pod pokutou 10 000 Kč.“

Kopecký si myslí, že soukromá firma nemá na něco takového právo. „Nevím, proč by mi měla firma vyhrožovat postihem. Pokud je mi známo, tak pokutu nemůže udělovat jen tak někdo,“ dodal Jiří Kopecký.

„Tímto chceme lidem naznačit, že by do centra prostě neměli jezdit. Všichni víme, jak jsou Češi vychytralí. Nedá se říct, že by to lidé chtěli využívat, oni by to přímo zneužívali. Dokonce jsme dali volné vstupenky i ženě, která v centru vůbec nebydlí, ale vlastní tam dům. Ačkoli by měl mít volný vstup jen ten, kdo má v zóně trvalé bydliště, děláme i vstřícné kroky. Mrzí mě, že i když se chovám slušně, obrací se to proti mně,“ dodal pořadatel Robin Mikušiak.

Mluvčí písecké policie Kamila Ingrišová vysvětlila, že na vybírání pokuty nemá firma právo. „Státní nebo městská policie může udělit za špatné parkování pokutu v maximální výši 2000 korun,“ řekla. Dodala, že tuto činnost nemůže provádět soukromá firma.