Tisíce mrtvých ryb, kusy tlejícího masa v trávě na břehu řeky, zápach a zděšení lidé. Takhle to podle obyvatel Solenic, ale i příbramských rybářů vypadalo o víkendu u Orlické přehrady.

Eva Kosová z Příbrami má prý ještě dnes husí kůži na těle, velký vztek a lítost, když si vzpomene na vyprávění svého syna, rybáře.

„Syn se v sobotu vrátil ze Solenic úplně vyřízený. Tolstolobici a další ryby tam prý ležely mrtvé ve vodě i na břehu. Hrůza! Jen kdyby ho při rybolovu někdo chytil bez povolenky. To by dostal pořádnou pokutu. Za takovouhle škodu by měl někdo pořádně pykat!“ zlobí se Eva Kosová.

Vydali jsme se na místo. V Solenicích u hráze byl cítit rybí zápach a na vodě se ještě houpaly zbytky tolstolobiků. Lidé v obci prý něco takového ještě neviděli.

„To bylo neuvěřitelné. Ještě jasně vidím před očima ty prudké proudy vody plné letících ryb. Muselo je to zabít. Jindy vodu tak prudce nevypouštěli, nevím, co se stalo. Byl to strašný pohled. Okolo břehů jsou zbytky masa a strašně to tu páchne,“ vyprávěla obyvatelka Solenic Eliška Urešová na cestě z nákupu.

„Taky jsem to viděla. Jen vím, že někdo tahal z vody mrtvé ryby, které by se daly ještě zkonzumovat,“ otřásla se Helena Peterková na procházce s kočárkem.

Vody bylo ještě v úterý pod přehradou málo a břehy byly vysoké. I tam ale kousek od lavičky ležely v trávě skoro půl metru dlouhé kusy páchnoucích rybích mrtvol.

„Břehy musí uklidit Povodí Vltavy. Až se tu zvedne hladina voda, zbytky ryb spláchne a nakrmí se ostatní ryby. Pravda ale je, že takový masakr jsem za čtyřicet let ještě neviděl,“ konstatoval starosta Solenic Ladislav Vrtal.

Mezi obyvateli Solenic se povídá, že vodu z přehrady upouštěli kvůli zprovoznění lodních výtahů. Podle informací z Povodí Vltavy šlo ale o každoroční údržbu v nádrži.

„K úhynu ryb došlo při pátečním napouštění nádrže Kamýk pomocí přelivů přehrady Orlík. Hladina v nádrži Kamýk byla na pár dní snížena vzhledem k běžným údržbovým pracem v nádrži, které se provádějí každý rok,“ uvedla mluvčí Povodí Vltavy Petra Krainová.

Použití přelivů prý bylo jediným technicky možným způsobem, který se používal i v minulosti.

„Úhyn ryb v takovémto rozsahu jsme zaznamenali poprvé a bohužel mu nebylo možné zabránit. Není to selhání lidského faktoru. Nikdo za to nemůže. V současné době analyzujeme příčiny celé události, aby se to už nikdy nestalo. Všichni jsme byli zaskočeni. Není jasné, z jakých důvodů se ryby u přehrady nahromadily,“ sdělila Deníku mluvčí Krainová.