Rodiče musí počítat s tím, že od 1. července za měsíční pobyt a stravné zaplatí 1300 korun. Při pětidenním pobytu se měsíční částka zvyšuje z 375 na 425 korun.

Obě děti Vladimíry Žižkové jeslím odrostly. Pro vrstevnice, které potomky do jeslí dávají, má pochopení: „Kdo si chce udržet práci, dnes jinou možnost nemá. Zaměstnavatelé, kteří na ženu na rodičovské dovolené počkají celé tři roky, jsou výjimkou,“ hodnotí situaci Vladimíra a dodává: „Kolektiv dítěti prospívá.“

Důvodem ke zvýšení poplatku za jesle byly rostoucí náklady.

„Naposledy se zvyšovala cena vloni k 1. lednu, a to pouze u stravného o tři koruny denně, platba za ošetřovné se nezvyšovala. Poslední úprava na současné ceny byla k 1. lednu 2006,“ informovala ředitelka Pečovatelské služby a jeslí města Písku Marcela Průšová.

Dítě dostává denně dvakrát svačinu, oběd a pití, užívá ložní povlečení, ručníky, bryndáky, hračky a materiál či zařízení pro výchovnou činnost, k tomu ošetřovné. Úhrada je účtována podle skutečné docházky. Město letos dotuje jesle částkou 3,26 milionu korun. Zdroj: Městský úřad Písek

Dalším důvodem ke zdražení je velký zájem o tuto službu. Maminky volí převážně délku rodičovské dovolené do dvou let a potom se chtějí vrátit do práce. Od března nemohlo být zapsáno žádné nové dítě.

„Město zatím o rozšíření kapacity jeslí neuvažuje. Některá místa jsou obsazena staršími dětmi a vzhledem ke zvýšení kapacity mateřských škol se místa v jeslích uvolní. Vyskytnou–li se případy matek samoživitelek, lze to při přijetí do jeslí zohlednit,“ uvedla místostarostka Hana Rambousová (VPM).

Na jihu Čech mají jesle Písek a Č. Budějovice. V Písku bylo loni zapsáno k docházce 73 dětí. Využitelnost se neustále zvyšuje. Letos v květnu byla stoprocentní.