Když v pondělí začala přestavba křižovatky u sídliště Jih, řidiči se radovali: Komunikace jsou uzavřené jen z části a křižovatka je průjezdná, i když jedním pruhem.V ranních a odpoledních dopravních špičkách tady atmosféra houstne.

„Vezl jsem rodinu na autobusové nádraží, ale nakonec běželi pěšky, aby jim spoj neujel. V dolní části Nádražní ulice jenom popojíždím. Asi jsme měli vyjet dřív,“ zlobí se sám na sebe řidič peugeotu Jan Stárek.

Někteří jedinci ale zdaleka tak klidní nejsou, troubí a divoce gestikulují.

„To si pomůžou. Je to nebezpečná křižovatka a je dobře, že se s ní něco dělá. S každou stavbou jsou komplikace, nějak to pár měsíců přežijeme,“ hodnotila chování některých svých kolegů řidička Zdena Pěničková.

Křižovatka u sídliště Družba patří k velmi frekventovaným. Auta i chodci tudy směřují k vlakovému a autobusovému nádraží a ke čtyřem supermarketům za silnicí I/20. Patří však také k dopravně nejsložitějším a tedy nebezpečným pro motoristy i pěší.

Nebezpečnost této frekventované křižovatky potvrzují i statistiky dopravních nehod. Zatím to odnášejí plechy aut a nervy řidičů, ale bylo by zřejmě jen otázkou času, kdy se zde stane něco vážného. Přestavba se dlouho odkládala.

Jednak nebyly peníze a jednak město hledalo vhodnou podobu křižovatky, protože klasický kruhový objezd zde nebylo možné umístit.

Nepodařilo se vyřešit problémy s pozemky, které nebyly ve vlastnictví města.

Nakonec se Písečtí inspirovali na jedné z komunikací ve Slatiňanech na Chrudimsku a křížení u sídliště Jih bude mít tvar elipsy. Nová křižovatka bude stát jedenadvacet milionů korun , z toho polovinu zaplatí Jihočeský kraj. Akce je rozdělena do čtyř etap a měla by být dokončena nejpozději do čtyř měsíců.