Park v současnosti prochází revitalizací za téměř tři miliony korun. Upravuje se zeleň, přibudou stromy i keře, opravovat se bude kašna i pomník mistra Jana Husa. Lavičky dostaly nové osazení i barvu.

Příliš lidí však na nich nesedá. Bojí se. Černé mračno ptáků, které se často nad parkem přežene, totiž nešetří výkaly. A kálet bude i na investované miliony.

„Vážně mi to vadí, protože se tam pomalu bojím projít, natož se třeba posadit na lavičku. Celý park kvůli tomu ztrácí funkci místa odpočinku a stává se pouze nepříjemnou částí cesty, kterou chce každý co nejrychleji bez újmy překonat,“ říká studentka Masarykovy univerzity v Brně Alžběta Brtnová z Tábora.

Zákony však nad havrany drží ochrannou ruku. Regulace by byla možná pouze v několika případech, jako je bezpečnost veřejného zdraví či leteckého provozu.

„Problém řešíme každé jaro, kdy ptáci hnízdí a znečišťování parku je tedy intenzivnější. Bod veřejného zdraví jsme konzultovali podle předpisů s hygienou, limity populace ale překročeny nejsou. Lidé si budou muset zvyknout, že tady s námi tito ptáci žijí,“ vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí Jan Fišer.

Havrani si park vybrali proto, že se v něm cítí v bezpečí. Nemají v lokalitě přirozené nepřátele.

„Nejsem odborník, ale možná by se dala alespoň v některých částech parku vytvořit místa mimo vzrostlé stromy, která by byla osazena něčím, co by pro ptáky nebylo vhodné ke stavbě hnízd. Nebo pod stromy vytvořit jakési přístřešky, jež by byly součástí parku a měly ochrannou funkci,“ nabízí řešení Brtnová.

Stromy nakonec ale přibudou. V rámci regenerace najde místo ve více než hektarovém parku 25 nových stromů. Než na nich ovšem havrani budou moct hnízdit, uplyne přinejmenším 30 let. Navíc koncem června končí období hnízdění.
S holuby je amen

Loni radnice udělala opatření proti holubům. Mimotáborská odborná firma pochytala 570 holubů, ve městě jich tak zbylo zhruba deset procent .

„Zbyli jen inteligentní opeřenci, kteří dobrovolně do klecí s návnadou nevlezli. Myslím, že snížení jejich počtu je ve městě vidět. Akci jsem navrhoval, protože holubi poškozovali městský majetek,“ sdělil místostarosta Jiří Bartáček.

Holub už totiž není chráněný zákonem, jenž se vztahuje na volně žijící ptáky. Jeho regulace v městech je na rozdíl od havranů možná. V Táboře si vyžádala 92 tisíc z městského rozpočtu.

David Peltán