„Podobně jako v loňském roce zde hygienici zjistili překročení mikrobiologických ukazatelů. Voda nevyhověla v kategorii entrokoků, které ukazují na znečištění fekálními bakteriemi,“ sdělil František Kotrba z Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje.

"U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže. Proto doporučujeme se po koupání osprchovat,“ pokračoval Kotrba.

Jiřího Frantu, který jezdí k Vojníkovu na ryby, zpráva nepřekvapila. „Voda je tam většinou dost divně cítit. Trochu jako močůvka, ale kdo ví, jak se to tam dostalo,“ řekl.

Starosta Vojníkova Jiří Hrneček si myslí, že za problémy mohou být zodpovědní zemědělci. „Netvrdím, že je to od některého ze zemědělských družstev, ale je to možné. Problémy jsou tu každý rok a vůbec nevím, jak vznikají,“ tvrdil starosta.

S myšlenkou, že za znečištění bakteriemi mohou zemědělci, nesouhlasí Libuše Röhrichová z písecké hygieny.

„Od zemědělců to určitě není. Problém je v kolizi zákonů o vypouštění odpadních vod a předpisů o kvalitě vody na koupání. Čistička na odtoku nesleduje mikrobiologické ukazatele. My pak o pár kilometrů po proudu odebereme vodu, která z hlediska obsahu bakterií nevyhovuje,“ tvrdila Libuše Röhrichová.

Dodala, že pokud se bude znečištění vody u Vojníkova znovu opakovat, bude muset Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje přistoupit k vyjmutí Vojníkova ze seznamu koupacích míst.